Wolfgang Hohlbein: Nibelungen hakkında çok satan yazar

humhum

Global Mod
Global Mod
Misafir gönderisi

Çok satan yazar Hohlbein
“Nibelung'larla işkence gördüm!”

71 yaşındaki Wolfgang Hohlbein, 1980'lerde Kuzey Avrupa ulusal destanını isteksizce üstlendi.

© Marcus Simaitis / Laif

kaydeden Wolfgang Hohlbein

21 Ekim 2024 21:54
3 dakika

Wolfgang Hohlbein dünya çapında 50 milyon kitap sattı. Hiçbir zaman yazmak istemediği şey artık beyazperdeye uyarlandı.

Nibelungen efsanesi benim için hiçbir zaman bir şey ifade etmedi. O zamanki yayıncım 1980'lerde beni aradı ve tam bir Nibelungen romanı olmadığını ve hikayeyi yeniden anlatmanın zamanının geldiğini fark etti. Bunu hiç yapmak istemedim; Okulda tam anlamıyla işkence gördüm. Şans eseri, malzemenin berbat bir uyarlaması şu anda iki bölümlük bir TV dizisi olarak gösteriliyordu. Dehşete düşmüştüm. Filmi izlerken aklıma hikayeyi her zaman kötü adam olarak gösterilen ama öyle olmayan Hagen'in bakış açısından anlatma fikri geldi.

Siegfried benim için gerçek bir kahraman değil

Bu beni bırakmadı, üzerinde çalıştıkça karakterlerin yanlış imajına sahip olduğumuzu daha net anladım. Bana göre Siegfried gerçek bir kahraman değil; Yenilmez olan kimsenin üstesinden gelmesi gereken hiçbir zorluk yoktur. O aynı zamanda bir aptaldır; Siegfried, Worms'a hem krallığı hem de kralın kız kardeşini aynı anda ele geçirme niyetiyle gelir. Bunda kahramanlık sayılacak ne var? Hagen ise sonuna kadar sadakat yemini ettiği bu vatanı ve aileyi savunmak için sözünün arkasında duruyor. Bu benden çok daha fazla saygı uyandırdı.

Nibelungenlied'i yeniden yazmadım, anlamaya çalıştım. BEN Hikayeyi olabileceği ve belki de amaçlandığı şekilde anlatın. Ejderha, kötü bir rüya olarak da olsa aklıma gelmiyor. Benim Valkyrielerim kılıç ve yay kullanabilen dayanıklı kadınlardır ama aynı zamanda yenilmez efsanevi yaratıklar da değildirler. Orijinal hikayeye saygı duyuyorum ama Burgundyalılara 50.000 veya 5.000 Sakson'un saldırmasının konuyla alakasız olduğunu düşünüyorum. Hikayeyi daha gerçekçi bir şekilde anlatmak istedim. Bu kadar büyüye gerek yok, sadece Haberin Detaylarıda biraz ezoterik sis yeterli.

Wolfgang Hohlbein: “Nibelungen destanı son derece insani bir hikaye”

Bütün öykülerimde karakterlerin içine kendim girmeye çalışıyorum. Onların insanüstü değil, insan olmalarını istiyorum. Eğer bir boş bacak stili varsa o da şudur: Hiçbir insan, insan için mümkün olanın dışına çıkmamalıdır. Ama aynı zamanda tam tersi. Siegfried kusmuk bir adam, sürekli sarhoş ve inanılmaz derecede kendini beğenmiş. Ama sonuçta o bir insan, neredeyse onun için üzülüyorsun. Büyük drama böyle işliyor, 10.000 ork birbirini döverken değil.

Çok güçlü ve bireyci kadınların hikayesi

Nibelungen destanı oldukça insani bir hikaye ve aynı zamanda modern bir hikaye. Her ne kadar imparatorluklar çarpışsa ve bazıları çökse de. Çünkü yüzyıllardır tekrarlanmayan özel bir özelliği var: Çok güçlü ve bireyci kadınların hikayesi. Kriemhild, Brünhild, Ute – gidişatı onlar belirliyor, erkekler çok daha tek boyutlu. O zamanlar bu radikaldi ve bugün de öyle. O zamanlar bu kadınların işlerini bu kadar tutarlı bir şekilde yapmaları kesinlikle büyük bir tabuydu.

Malzemenin büyüklüğü, her türden sanatçının onu kullanmış olması gerçeğine yansıyor. Wagner'in “Nibelung'un Yüzüğü”nü hiç görmedim. Tolkien ve Martin'in bundan ne ölçüde ilham aldığıyla hiçbir zaman ilgilenmedim. Bunun doğru olup olmadığını bile bilmiyorum. Sonuçta benim de çalışmamda yorumlanan şeyleri okumam ve yüksek sesle gülmem gerekiyor. Nibelungenlied'in büyük gücü muhtemelen biçiminden de geliyor: 500 yılındaki insanlar okuyamıyordu, bu nedenle materyalin kamp ateşi etrafında yaşlılara ve çocuklara anlatılmaya uygun olması gerekiyordu.

film sahnesi Hagen - Nibelung Vadisi'nde

Şu anda sinemalarda olan Constantin'in “Hagen – Nibelung Vadisinde” filminden bir sahne.

© Constantin Film Dağıtımı

Nibelungenlied'de bizi bugün hâlâ etkileyen ve etkileyen önemli bir temel hikaye var: Bu, bir zamanların büyük medeniyetinin çöküşüdür. O zamanlar insanlar, her şeye rağmen boyun eğmek zorunda kalan antik Romalıları ve onların kültürlerini belki de hâlâ hatırlıyorlardı. Ancak artık gerçek bir istikrarın olmadığı Orta Çağ'da yaşadılar. Bu, insan kültürlerinin en büyük sabitlerinden biridir: gelirler ve giderler. Ve geçiş sırasında yaşananlar büyük bir dramdır.

#Konular