Rusya’dan seferberlik açıklaması: Hatalar oldu

humhum

New member
Rusya’dan seferberlik açıklaması: Hatalar oldu27.09.2022 09:09 Son Güncelleme: 27.09.2022 09:11
Haber Kaynağı: BBC Türkçe


Rusya lideri Vladimir Putin’in Sözcüsü “Talimatların ihlal edildiği vakalar var. Tüm hatalar düzeltilecek” dedi.

Gelen sayı habere göre askerlik deneyimi olmayan ya bile sayı yaşlı ya bile engelli olanlara silah altına alıntı çağrısı yapıldı.

Geçen haftaki kısmi seferberlik çağrısı şimdiden yaygın protestolara yol açtı.

Putin kısmi seferberliği 21 Eylül’dahi açıklamış, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, henüz sonra 300 1000 yedek personelin çağrılacağını belirtmişti.

Ancak Rusya’bile muhalif medyada yer saha haberlerde, tek milyon kişinin silah altına alınabileceği belirtildi ve Kremlin’in internet sitesinde yer saha Putin’in seferberlik emri metninde, silah altına alınacak kişi sayısının çıkartıldığına uyanıklık çekildi.


Batılı ve Ukraynalı askeri uzmanlar, Putin’in seferberlik emrinin Rusya’nın cephede ağır kayıplar verdiğine işaret ettiğini söylüyor.(Foto: Seferberlik karşıtı protestolar)

SEFERBERLİK PROTESTOLARINDA 2 BİN GÖZALTI

Seferberlik duyurusundan yerde yana, Rusya genelindeki protesto eylemlerinde 2 binden fazla kişi gözaltına makbuz.

Putin’in Sözcüsü Dimitri Peskov bile düzenlediği gazete toplantısında silah altına alımlarda hatalar yapıldığını kabul etti.

Peskov bazen bölgelerde “valilerin akıllandırma onarmak için etkin tek şekilde çalıştığını” belirtti.

Peskov ayrıca, Rusya’nın sınırlarının kapatılması ya bile ülkede sıkıyönetim ilan edilmesi gibi kararlardan haberi olmadığını vurguladı.

Medyada yer saha haberlerde, silah altına alınabileceklerin ülke dışına kaçmasını önlemek için yerde kararların alınabileceği belirtilmişti.

RUSYA’DAN KAÇIŞ

Seferberlik kararından yerde yana, sayı sayıda genç Rus ülkeyi terk etmeye çalıştı.

Uydu fotoğrafları, Gürcistan sınırında Rus araçlarının oluşturduğu uzun kuyrukları tespit etti.

Seferberliğe yönelik halkın öfkesini gösteren son olayda, Sibirya’daki Ust-Ilimsk kentinde tek kişi silah altına alıntı görevlisini ağır yaraladı.(Foto: Rusya-Gürcistan sınırı)

Sosyal medyada yer saha görüntülerde, saldırgan görevliye yaklaşıp, öfke ederken görülüyor. Daha sonra binadakiler panik içinde kaçışıyor.

Haftasonunda bile Kuzey Kafkasya’daki Dağıstan cumhuriyetinde, seferberliğe karşı çıkanlar polisle çatıştı. Başkent Mahaçkala’bile 100’takt fazla kişi tutuklandı.

Silah altına alıntı merkezlerine ve hükümek binalarına yönelik kundaklama saldırıları haberleri dahi geldi.

Putin geçen haftaki seferberlik duyurusunda toplam kaç yedek personelin çağırılacağını söylememişti.

Ancak Putin’in hemen akabinde konuşan Savunma Bakanı Şoygu, askeri deneyime ve gereken kabiliyetlere sahip 300 1000 yedek personelin çağrılacağını duyurmuştu.

Bakan bunun, Rusya’nın 25 milyon kişilik yedek personel kapasitesinin yüzde 1’inden sadece biraz fazla olduğunu vurgulamıştı.

Seferberlik kararında malûm yaş ve engellilik kısıtlamaların olacağı söylenmiş, yalnız henüz fazla ayrıntı verilmemişti.

18-60 yaş arası erkeklerin bazen vakalarda bile henüz yaşlıların beraberce silah altına alınabileceğine inanılıyor.

Bazı Rus yorumcular, seferberlik emrinde muafiyetlerle ilgili herhangi tek şey söylenmediğine uyanıklık çekmiş ve kotaları bildirge için inisiyatifin toprak valilerine bırakılacağını belirtmişti.

Putin 24 Eylül’dahi yeni tek emir yayınlayıp, öğrencilerin muaf tutulacağını vurguladı.

24 Eylül’deki işgalden önce Rusya Ukrayna sınırlarına 190 1000 dolayında er konuşlandırmıştı.


Rusya ile Japonya arasında ajan krizi! Suçüstü yakalandı


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.