Peter Kloeppel: Bu yüzden bazen Böhmermann gibi olmak istiyor

humhum

Global Mod
Global Mod
Peter Kloeppel
Bu yüzden bazen Böhmermann gibi olmak istiyor

Peter Kloeppel, Ağustos ayında “RTL Aktuell”i sonlandırıyor.

© imago/Gelecekteki Resim

Peter Kloeppel ağustos ayında “RTL Aktuell”den ayrılıyor. TV emekliliğinin yanı sıra Jan Böhmermann'ın kendisini neden etkilediğini de açıklıyor.

Peter Kloeppel (65) “RTL Aktuell”i bitiriyor. Sunucunun “Stern” röportajında duyurduğu gibi, son gösterisini bu yılın ağustos ayında sunacak. Dergiyle yaptığı detaylı görüşmede Kloeppel, ayrılış nedenlerini de açıklıyor. Gelecekte eşinin memleketi ABD'de daha fazla vakit geçirmek istiyor. Kendisi de 30 yıldan fazla bir süre boyunca, sakin, gerçekçi ve sakin bir spiker olarak insanları etkiledi. Bazıları için biraz fazla sıkıcı ama çoğu kişi için haber spikeri için tam uygun. Kloeppel tarzını şöyle açıklıyor: “Hiçbir zaman sert kenarlar yaratmak istemedim, neden insanların beni gücendirmesini isteyeyim ki?”

Yine de, hiçbir zaman herkesin onu sevmesine güvenmedi: “Herkesin sevgilisi, herkesin etidir.” Kamera önünde kendi kişiliğini geliştirmesi onun için çok daha önemli. Onun için kişisel olarak arabulucu olması önemli. Bu yüzden kendisini televizyonun Frank-Walter Steinmeier'i (68) olarak kıyaslamanın hiç de kötü olduğunu düşünmüyor. Bu yüzden diplomat olmayı hayal edebiliyordu: “Mızrağımı çıkarıp sürekli insanları dürtmeme gerek yok. Bu bana göre değil.”

Peter Kloeppel de çılgınca bir şey mi yapıyor? “Bazen ekmek pişiriyorum”

Bazen çılgınca bir şey yapıp yapmadığı sorulduğunda Kloeppel neredeyse sevimli bir yanıt veriyor: “Bazen ekmek pişiriyorum. Bunun çılgınca olduğunu düşünüyorum çünkü genellikle işe yaramıyor.” Zaten bir kez paraşütle atlamış ve iki kez savaş uçağıyla uçmuştu ama bu her zaman iş içindi. Genel olarak hayatını tehlikeye atacak şeylerden kaçınma eğiliminde: “Ben sınırları aşan biri değilim.” Ancak Kloeppel, televizyon stüdyosunda kendisini daha fazla ifade etmek istediğini açıkça itiraf ediyor. Öyle olmadığını biliyor ama yine de: “Bazen Jan Böhmermann kadar anarşist olmak isterim.”

Birinin dünya siyasetindeki tuhaf, hatta skandal niteliğindeki şeyleri ortaya çıkarıp bunları hiciv amaçlı kullanması onu etkiliyor. Tıpkı “ZDF Magazine Royale”deki Jan Böhmermann (43) veya “heute-show”daki Oliver Welke (57) gibi. Ancak Kloeppel'in de bildiği gibi: “Bu asla olmayacak. Bu ben değilim.” Sadece şöyle düşündüğü anlardır: “Dostum, eğer yeniden yeni bir şey yapsaydın, bu çılgınca bir şey olurdu.”

Peter Kloeppel RTL'de egzotik biri gibi hissetmiyor

Bu arada Kloeppel, kendisinin özel yayıncı RTL için “çöp televizyon için ciddi bir incir yaprağı” olduğu yönünde uzun süredir devam eden suçlamayı kabul edemez. Ne incir yaprağı ne de çöp televizyon uygun terimlerdir. Her ne kadar kültürel televizyonun parçası olmayan programlar da yapılsa da RTL'nin “programdaki korkunç şeyleri” örtbas etmek istemesi “saçmalık”. Hiçbir zaman egzotik bir insan gibi hissetmedi: “RTL, pek çok parlak, parlak renk var. Ben sadece RTL haberlerinin mavisiyim.”

Orman kampının yalnızca bazı kısımlarını kendisi izliyor ama her zaman “eğlenceyle” izliyor. Ancak “salyangoz, hamamböceği veya kanguru penisi” yenildiğinde konuyu kapatıyor: “Bu midemi bile bulandırıyor.” Orada açılan “sosyo-ekonomik panel” ona göre “ilginç”.

SpotOnHaberler

#Konular