Ödül: Justine Triet için Cannes’da Altın Palmiye

humhum

Global Mod
Global Mod
Ödül
Justine Triet için Cannes’da Altın Palmiye

Almanya’dan aktris Sandra Hüller (l) ve Fransa’dan yönetmen Justine Triet. Fotoğraf

© Scott Garfitt/Invision/AP/dpa


Fransız, Altın Palmiye’yi kazanan üçüncü kadın oldu. Anatomy of a Fall adlı dramanın başrol oyuncusu Sandra Hüller. Ayrıca ödül kazanan başka bir filmde de rol alıyor.

Cannes Film Festivali tarihinde üçüncü kez bir kadın büyük ödülün sahibi oldu. Jürinin Cumartesi akşamı yaptığı duyuruya göre, Fransız Justine Triet draması “Anatomy of a Fall” ile Altın Palmiye’ye layık görüldü. Sandra Hüller’in oynadığı film, diğer 20 yarışma filmini geride bıraktı.


Festivalin en önemli ikinci ödülü de Sandra Hüller’in oynadığı bir filme gitti. Jüri Büyük Ödülü’nü The Zone of Interest filmiyle İngiliz yönetmen Jonathan Glazer kazandı.


Düşüşün Anatomisi’nde Hüller, kocasının ölümünden sonra mahkemede hesap vermek zorunda kalan bir yazarı canlandırıyor. Onu öldürdüğünden şüpheleniliyor – ancak dava net değil ve tanık yok. Çiftin, olay sırasında evde olmadığı sanılan görme engelli bir çocuğu var. Psikolojik adalet dramı, öncelikle ne olduğunu açıklamakla ilgili değildir. Bunun yerine, kurgu ile gerçeklik ve bir evliliğin başarısızlığı arasındaki çizgi hakkındadır. Huller, birçok yönü olan opak bir kadını oynuyor.


Jana Fonda bu yılki festivali “tarihi” olarak nitelendirdi


“İlgi Alanı”, toplama kampı komutanı Rudolf Höß (Christian Friedel), eşi Hedwig (Hüller) ve ailesinin hayatını konu alıyor. Merhum yazar Martin Amis’in bir romanından uyarlanan Almanca film, Holokost’a benzersiz anlatı yaklaşımı nedeniyle övüldü. Glazer, Auschwitz toplama kampının hemen yanında lüks bir evde yaşayan Höss ve ailesinin ev hayatına odaklanıyor. İzleyiciler yalnızca Auschwitz’in dış duvarlarını veya tüten bir bacayı görür. Korku, Höß ailesinin yaşamıyla olan keskin tezatla netleşiyor.


Festival bu yıl 76. kez düzenlendi. ABD’li aktris Jane Fonda, Triet’e ödülü sahnede takdim etti. Ve “Yarışmada ilk kez yedi kadın yönetmen var. Bu tarihi bir olay” dedi.


Triet, “iktidar düzeni”ni eleştiriyor


44 yaşındaki Triet yaptığı konuşmada Fransa’da emeklilik reformuna karşı yapılan protestoları savundu. Oyuncu kadrosuna ve ekibe teşekkür ettikten sonra, emeklilik reformuna yönelik “şok edici bir şekilde reddedilen ve bastırılan” “tarihi, son derece güçlü, oybirliğiyle ortaya çıkan zorluklara” dikkat çekti ve “giderek daha rahat hale gelen bu yönetici güç planını” eleştirdi.


En İyi Yönetmen ödülü Vietnam asıllı Fransız Tran Anh Hung’a, 19. yüzyılda yaşayan tuhaf bir aşçı ve onun işvereni .


Huller, en iyi kadın oyuncu ödülünün favorisi olarak takas edilmişti. Ancak bu Türk oyuncu Merve Dizdar’a gitti. Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlara Dair” adlı eserinde bir öğretmeni canlandırıyor. Japon Koji Yakusho, Wim Wenders’ın “Perfect Days” filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü.


Jüri Ödülü, Fallen Leaves filmiyle Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismäki’ye verildi. Yuji Sakamoto, Hirokazu Koreeda’nın filmi “Canavar” ile en iyi senaryo ödülüne layık görüldü.


Jüri başkanı Ruben Östlund’a göre ödülleri vermek kolay bir iş değildi. İsveçli yönetmen, “Farklı ödülleri tartıştığımızda pek çok şey ortaya çıktı. Ve bu kolay olmadı,” dedi. 49 yaşındaki oyuncu geçen yıl “Üzüntü Üçgeni” hiciviyle Altın Palmiye’yi almıştı. Östlund, “Yarışma zorluydu. Gerçekten çok, çok güçlü bir bağ bozumu olduğunu düşünüyorum” dedi.


dpa

#Konular