Netflix’te hesap paylaşmak: En önemli soruların yanıtları

humhum

Global Mod
Global Mod
Netflix hesap paylaşımına son veriyor. Bu neden birçok kullanıcı için ek maliyet yaratıyor? Ve tam olarak neye izin verilmiyor?

Arkadaşlar arasında şifreleri ve kullanıcı hesaplarını paylaşmak, yıllardır Netflix’in başına bela oldu. Akış hizmeti, bir süre önce harekete geçmek istediğini duyurmuştu. Geçen yıl Güney Amerika’daki ilk testlerinin ardından Netflix, şimdi de Almanya’da ciddileşiyor. Hesabınızı aynı evde yaşamayan kişilerle paylaşırsanız, sizden ek üye olarak kaydolmanız ve sonuçta daha fazla ödeme yapmanız istenecektir.


Netflix neden ek üyeler sunuyor?
Elbette, kullanıcılar “Stranger Things”, “Wednesday” veya “Bridgerton” gibi hit dizileri art arda izlemelidir. Bununla birlikte, birçok kişi akış hizmetine erişimi başkalarıyla paylaştığından, Netflix kasasına istendiğinden daha az para akıtılır.


Birkaç ay önce sağlayıcı, 2022’nin dördüncü çeyreğine ilişkin bir mali raporda “daha geniş bir temelde ücretli paylaşımı” başlatmak istediğini duyurdu. Şirket, dünya çapında 100 milyondan fazla hanenin parasını ödemeden izlediğini söyledi. Bu, “Netflix’e uzun vadeli yatırım yapma ve geliştirme yeteneğini” baltalıyor.


Zaman nasıl değişebilir. Yaklaşık altı yıl önce, akış hizmeti hesap paylaşımını hâlâ romantikleştiriyordu. “Aşk bir şifreyi paylaşmaktır” diyor biri artık efsane tweet son zamanlarda kullanıcılar arasında çok fazla alay konusu olan Mart 2017’den itibaren.


Peki daha önce Netflix hesap paylaşımına izin veriliyor muydu?
Aslında, birden fazla hane arasında paylaşım yapmak Netflix’te son birkaç yıldır istenmeyen bir durum olmakla kalmadı, fiilen yasaklandı. Hizmet şartları, daha önce kendi haneniz dışında hesapların paylaşılmasını yasaklıyordu. Hizmet şimdi alt öğeyi ayarladı. Buna göre, ilgili abonelik tarafından izin verilmedikçe, kullanıcılar içeriğe erişimi aynı evde yaşamayan diğer kişilerle paylaşamaz.


Netflix şimdi bana ne kadara mal oluyor?
Full HD kalitesinde reklam ve içerik içeren “standart” abonelik şu anda ayda 4,99 Euro’ya, reklamsız “temel” abonelik – ancak yalnızca HD olarak – 7,99 Euro’dur. Reklamsız “standart” abonelik zaten 12,99 Euro’ya ve UHD destekli “premium” sürüm 17,99 Euro’ya mal oluyor. “Ek üyeliğin” aylık maliyeti 4,99 Euro’dur.


“Standart” aboneliğin kullanıcıları, iki haneye kadar “Premium” aboneliğin kullanıcıları olmak üzere ek bir haneyi etkinleştirebilir. Diğer iki abonelik seçeneğinde bu mümkün değildir. Ek üyelerle aylık maliyetler yaklaşık 28 Euro’ya yükselebilir.


Ek bir üye rezerve etmezsem ne olur?
Akış hizmeti, 23 Mayıs’tan bu yana Almanya ve Avusturya’daki etkilenen kullanıcılara e-posta gönderiyor. Bunda Netflix, müşterilerden bir hesabı kimin kullandığını kontrol etmelerini ister. Şirket, ek üye seçeneğinin yanı sıra, ayrı olarak ödenmesi gereken bir profili kendi hesabınıza aktarma olasılığına atıfta bulunur.


Ek üye için ödeme yapmayan ve hesabını aynı evde yaşamayan kişilerle paylaşan herkes kullanım koşullarını ihlal etmiş olur. Akış hizmeti böyle bir ihlal tespit ederse, Netflix teorik olarak müşterileri tamamen hariç tutabilir. Şirketin bu şekilde fiilen ne kadar katı bir önlem alacağı şu an için net değil.


Netflix hane halkı olarak neyi görüyor ve bu nasıl doğrulanıyor?
Hizmetin “Yardım Merkezi”nde yazdığı gibi, kullanıcıların evlerinde kullandıkları ve orada İnternete bağlı olan tüm cihazlar bir Netflix hanesinin parçası olarak sayılır. Örneğin, bir abone ağırlıklı olarak televizyona bakıyorsa, dizüstü bilgisayar veya tablet otomatik olarak evin bir parçası olarak sayılır.


Şimdi farklı bir konumda bulunan ve bu nedenle farklı bir WLAN ağına bağlı olan başka cihazlar kullanılıyorsa, örneğin, sağlayıcı sizden bunları doğrulamanızı isteyebilir. Bu, başka bir izleyicinin değil, ödeme yapan bir kullanıcının yetkili cihazı olduğunu doğrulamak içindir. Şirkete göre, bir cihazın haneye ait olduğunu doğrulamak için IP adresleri, cihaz kimlikleri ve hesap etkinliğinin bir karışımı kullanılıyor. Ancak, kesin konumu belirlemek için hiçbir GPS verisi kaydedilmez.


Hareket halindeyken Netflix kullanabilir miyim?
Kullanıcıların hareket halindeyken akıllı telefonlar gibi kendi cihazlarında veya tatildeyken bir otelde TV’de Netflix izlemesi yine de mümkün olmalıdır. Her şeyin sorunsuz çalışması için kullanıcıların başka bir yerde ne kadar süre veya ne sıklıkta kalabileceği açık değildir.


Sağlayıcı, aynı yere veya ikinci bir eve sık seyahatler için müşterilerin cihazlarını ayda bir kez ana konumlarında internete bağlamaları ve uygulamayı açmaları gerektiğine dikkat çekiyor. Bu adım, diğer konumda da gerçekleştirilmelidir. Uzun vadede her şeyin aksamadan ne kadar iyi çalışacağı veya kullanıcılar için sorun yaratıp yaratmayacağı henüz belli değil.


SpotOnNews

#Konular