Mükellef Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Mükellef Kime Denir?

feateous

New member
Mükellef Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Mükellef Kime Denir?01.08.2022 14:25 Son Güncelleme: 01.08.2022 14:26


Mükellef Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Mükellef, tek şey yapmak zorunda olan kişi anlamına gelir. Burada anlatılmak istenen ise kişinin herhangi tek konuda yapması zorunlu olduğu şeydir. Örneğin vergi mükellefinin vergi ödemesi zorunludur. Doğal olarak vergiyi ödeyecek olan kişiye mükellef denir. Tabi bu nitelik farklı anlamları olan mükellef TDK’ya göre tanımlamıştır.

TDK’ya göre mükellef şu anlamlarda kullanılır;

– Zorunlu kişi veya tek şeyler yapması gereken insanlar,

– Vergi vermekle yükümlü olanlar,

– Yükümlü.

Mükellef Sözcüğünün Kökeni Nedir?

Dilimizde en sayı Arapça ve Farsça kökenli sözcükler bulunmaktadır. Mükellef sözcüğü ise Arapça kökenli olarak bilinir. Arapçadan dilimize geçen mükellef sözcüğü zaman zaman duyulan tek sözcük olmuştur. Ancak yaygın tek kullanımı olduğunu söyleyemeyiz.


Mükellef Kime Denir?

Mükellef, genel olarak baktığımız zaman yükümlü olan kişilere verilen isimdir. Yani yerde kişiler tek şeyler yapmak zorundadır ve sorumlu olduğu şeyden dolay mükellef gıyaben alırlar.

Mükellefin İslam içerisinde yeri olduğu bile bilinmektedir. Buna göre; İslam dininde yer saha emirleri yerine getirme zorunluluğu olan, olgun ve sağlıklı kişilere mükellef denilmektedir. Buda mükellefin anlamı hakkında oldukça açıklayıcı tek tanım olarak uyanıklık çeker. Mükellef kelimesi tıpkısı zamanda ‘eksiksiz ve özenli tek şekilde yapılmış olan’ anlamı ile bilinir.

Mükellef İle İlgili Örnek Cümleler

– Öğrencilerin test çözmelerini sağlamaktan mükellef olduğunu biliyordu.

– Vergi mükellefi olarak gerekli parayı yatırmaya gitti.


Meftun Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Meftun Kime Denir?
Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.