Irak Meclis Başkanı Halbusi’den istifa kararı

humhum

New member
Irak Meclis Başkanı Halbusi’den istifa kararı26.09.2022 21:13
Haber Kaynağı: İHA


Irak’ta siyasi kriz sürme ederken, Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi görevinden istifa edeceğini duyurdu. Irak’ta plânlı tek forumda istifa kararına açıklayan Halbusi, meclis başkanlığında kalmasını ortaklarına empoze etmeyeceğini belirterek, istifasına milletvekillerinin karar vereceğini aktardı. İstifa nedenine değinmeyen Halbusi, meclisin iki ağrı aradan sonra istifasını oylamak için törtünç günü toplanacağını ifade etti.

Meclisin 20 Eylül’dahi oturum yapması gerektiğini yalnız Başbakan Mustafa el-Kazımi tarafından ertelendiğini kaydeden Halbusi, “İstifa kararımı siyasi tarafların liderleriyle almadım, istifamın 3’lü ittifakla ilgisi yok” ifadesini kullandı.

Seçimlerin galibi Sadr siyasetten çekilmişti


Irak’ta tek yıl önce yapılan erken genel seçimlerin akabinde hükümet kurma konusunda siyasi taraflar arasında uzlaşma sağlanmamış, Seçimlerin galibi Mukteda Sadr liderliğindeki Sadr Grubu milletvekilleri geçtiğimiz haziran ayında istifa etmişti.

Sadr yanlıların henüz sonra meclisi işgal etmesi ile ülkede protestolar patlak vermiş ve meclis uzun süre toplanamamıştı. Protestolar Sadr’ın 30 Ağustos’ta siyasetten çekildiğini duyurmasının akabinde şiddetli, başkent Bağdat’taki Yeşil Bölge ve çevresinde kaynak çatışmalarda 30 kişi hayatını kaybetmiş, 110 güvenlik görevlisi dahi karışma olmak üzere 700 kişi yaralanmıştı.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.