İnsanlar: Olchi’nin yaratıcısı Dietl – Krötig ve 70. doğum günü için havalı

humhum

Global Mod
Global Mod
İnsanlar
Olchi’nin yaratıcısı Dietl – Krötig ve 70. doğum günü için havalı

Çocuk kitabı yazarı ve illüstratör Erhard Dietl, “Olchis” kitaplarının da yazarıdır. Fotoğraf

© Peter Kneffel/dpa

70. doğum günü – sonuçta sadece bir sayı olsa bile, birçokları için bir dönüm noktası. Artık Erhard Dietl’in de zamanı geldi. Olchi kitaplarına uygun olarak, gürültülü bir parti planlıyor.

Küfür söz konusu olduğunda, Olchiler birinci sınıftır. “Putty fly slime” veya “berbat böcek osuruğu” pisliği seven varlıkların az çok dostça birbirlerine attıkları hakaretlerden sadece birkaçıdır. Münihli yazar ve illüstratör Erhard Dietl, yaklaşık 30 yıl önce bu hikayeleri ortaya attı. Ve – “kemik osuruğunda” – 22 Mayıs Pazartesi günü 70 yaşında olacak.

Çocuklar, Dietl’in çöpte yaşayan, toprağı kazmayı seven ve onların deyimiyle bir sürü “kurnaz” macera yaşayan komik yaratıklar hakkındaki hikayelerine bayılıyorlar. Her şeyden önce bir özgürlük duygusunu hatırlayan Regensburg yerlisinin kendi çocukluğunun yankılarıyla, kaygısızlık, küstahlık ve yaşama sevinci karışımı kitaplarda akıyor. Alman Basın Ajansı’na verdiği demeçte, “Okuldan sonra yüzeysel olarak ödevlerini yap, sonra dışarı çık. Öğleden sonraları arkadaşlarımla dışarıda geçirdim ve kimse bizimle ilgilenmedi. Ailelerimiz bize güvendi ve kesinlikle başka sorunları vardı.”

Geriye bakmak tamamen kaygısız değil

Ancak Dietl’in çocukluğu tamamen kaygısız geçmedi. “Babam katı, mutsuz ve nihayetinde mutsuz bir babaydı” diyor. Yakın zamanda yayınlanan otobiyografisi “Benimki gibi bir baba”da, heyecan verici ve çok dokunaklı, bazen çok komik deneyimlerle birlikte içgörüler veriyor.

İçinde Dietl, gazeteci olarak çalışan, hatta Doğu Almanya için casusluk yapan, eğitimli, cömert ve dışa dönük, ancak öte yandan çabuk sinirlenen ve hatta bazen dayak atan bir adamdan bahsediyor. “Kız kardeşim ve ben boşuna onu memnun etmeye çalıştık. Boşuna bir sevgi işareti, sevgi dolu bir jest veya nazik sözler bekledik” diye yazıyor. “Ama babamın iyi bir ruh halinde olduğu güzel anlar da vardı, sonra ona özellikle onun için ezberlediğim bir fıkrayı anlatmaktan mutlu oldum.”

Bu zor ve kararsız ilişkinin ortasında, Dietl kendi dünyasını yarattı. Sözler yazdı, çizdi ve müzik yaptı. Ve cep telefonları ve televizyon olmadan hissettiği can sıkıntısını övüyor. “Bir ağaçta iki saat oturursan, o zaman sıkıcı gelebilir. O zaman bir şeyler düşünürsün” diyor. “Baggersee’de uzun öğleden sonraları geçirdik, orada hiçbir şey yoktu, sosis standı ya da dondurma büfesi bile. Belki yanımızda bir şişe gazoz vardı, ama bunun dışında sadece bisikletlerimiz ve bir havlumuz vardı.”

Olchiler, çocukların artık yapmasına izin verilmeyen şeyleri devralır.

Dietl’in şüphelendiği gibi, bugün pek çok çocuğun artık bilmediği cennet gibi bir durum. “Bazen Olchi’lerin artık çocukların yapmasına izin verilmeyen bir şey yaptığı hissine kapılıyorum. Tüm çocuklar düzenli, dakik ve sorumluluk sahibi olmaya teşvik ediliyor.” Olchilerin olmadığı her şey. Çocuklar ona teşekkür ediyor – bazen onurlu bir yer alan çizimleri de içeren mektuplarla. “Resimleri bir dosyaya koymadan önce bir süre asılı kaldığı duvarıma asıyorum. Her şeyi, her çocuğun mektubunu ve her çizimini saklıyorum.”

Doğum günü için Dietl, 70’teki sayı korkunç olsa bile “büyük bir parti” planlıyor. Ama aynı zamanda avantajları da görüyor: biraz daha sakin ve mutlu olabilirdi. Daha fazla dönüm noktası olan doğum günü olasılığı da onu korkutmuyor. “Şanslıysan, o kadar yaşlanırsın. O zaman hala havalı bir yaşlı adam olduğundan emin olmalısın. Bu benim rol modelim olurdu: adam 80 yaşında, ama bak nasıl hala ilerliyor!”

dpa

#Konular