Hesapları paylaşmak: Akış hizmetleriyle nasıl çalışır?

humhum

Global Mod
Global Mod
hesapları paylaşmak
Akış hizmetleri nasıl gidiyor?

Bir evde hesap paylaşmak, akış hizmetlerinde bir sorun değildir.

© Lopolo/Shutterstock.com


Netflix artık sizden Almanya’daki paylaşılan hesaplar için fazladan ödeme yapmanızı istiyor. Peki ya diğer akış hizmetleri?

Artık yeterince akış hizmeti var. Bu nedenle birçok kişi, mümkün olduğu kadar çok gişe rekorları kıran Hollywood filmlerini ve hit dizileri izleyebilmek için hesapları ve dolayısıyla maliyetleri paylaşıyor. Netflix’in artık ek üyelerin ev dışından ödeme almasına izin vermesi, kesinlikle bazı kullanıcılardan pek onay almıyor. Almanya’daki dizi ve film sektörünün en iyi bilinen sağlayıcılarından beşi, hesap paylaşımını gerçekte nasıl ele alıyor?


Netflix ayda yaklaşık 28 avroya kadar mal oluyor
Netflix, son yıllarda hesapların bir hane dışında paylaşılmasına izin vermiyor, ancak sağlayıcı bu konuda pek bir şey yapmadı. Şirket şimdi Almanya’daki müşterilerinden, örneğin farklı yerlerde yaşayan birkaç arkadaşlarıyla aynı hesabı paylaşmaları durumunda e-posta yoluyla ek üyeler ayırmalarını istiyor.


Her ek üye için aylık 4,99 Euro ödenir. Ancak, seçenek yalnızca en pahalı iki Netflix aboneliğinde bulunur. “Standart” abonelik için (12,99 Euro) “ek üye koltuğu” vardır, “Premium” pakette (17,99 Euro) iki ek üye için yer vardır. Aylık ücret yaklaşık 28 avroya yükselebilir. Ek ödeme yapmayan ve hesabını bu şekilde paylaşan herkes kullanım şartlarını ihlal etmiş olur. Akış hizmeti böyle bir ihlal tespit ederse, Netflix teorik olarak müşterileri tamamen hariç tutabilir. Bununla birlikte, şirketin gerçekte ne kadar önlem alacağı henüz net değil.


Amazon Prime Video’yu kim izliyor?
Amazon Prime Video’nun benzer önlemleri planlayıp planlamadığı şu an için bilinmiyor. Ancak perakende devi, rekabete karşı aktif olarak ateş ediyor. “Aşk bir şifreyi paylaşmaktır”, Netflix, Mart 2017’de Twitter’da reklam verdi. Netflix değişikliğinden sonra İngiliz Prime Video şubesinden çok fazla rüzgar geldi. “Kim izliyor?” Prime Video UK, kısa mesaj hizmetini sordu bir fotoğrafta birkaç gün önce. Gösterilen profillerin altında, bir kalp emojisinin yanında net bir “Şifremizi bilen herkes” ifadesi bulunur.


Öte yandan, kullanıcıların Amazon şifrelerini arkadaşlarıyla paylaşmaları da çok daha büyük bir güven göstergesidir. Sonuçta, bu sadece akış teklifine erişimle ilgili değil. Hesabını paylaşan herkes, başkalarına kendi siparişleri hakkında fikir verir ve başkalarının, örneğin, sorulmadan mal sipariş etmesi riskini de üstlenir.


Disney+’ta “Şüpheli Etkinlik”
Diğerleri gibi, Disney+ da birden çok profil oluşturmanıza izin verir – bu durumda yedi adede kadar. Bu, bir hanedeki birkaç kişinin aynı anda farklı içerik akışı yapmasına olanak tanır. Ancak, akış hizmeti tarafından kullanıcı sözleşmesinde verilen kullanım hakkı, müşterilere diğer şeylerin yanı sıra erişim verilerini aktarma yetkisi vermez.


Sağlayıcının şu anda erişim paylaşımına karşı ne ölçüde önlem aldığı belli değil. Teknoloji portalı The Verge’e göre 2019’da Disney+’ın akış başkanı olan Michael Paull, “Parola paylaşımı kesinlikle düşündüğümüz bir şey,” dedi. Onun var olduğunun ve öylece yok olmayacağının farkındasınız. “Anlamsız” kullanım davranışını tanıyan ve bununla ilgilenmesi gereken yerleşik mekanizmalar vardır.


“TechRadar” web sitesi birkaç hafta önce, hesaba çok fazla cihazdan veya çok farklı konumdan erişilmesi durumunda bir hesapta muhtemelen “şüpheli etkinlik” tespit edilebileceğini açıkladı. Bu, hesabın bloke edilmesine veya tamamen kapatılmasına neden olabilir.


Wow: içerik “müşterilere özel”
Sky akış hizmeti Wow, müşterilerin beş adede kadar kayıtlı cihazda aynı anda iki akışa sahip olmalarını sağlar. Yine şartlar ve koşullar, şifrenizi üçüncü taraflarla paylaşmayı yasaklamaktadır. Oturum açma verilerinin yalnızca aynı evden reşit olan kişilere iletilmesine izin verilir. İhlal durumunda erişim engellenebilir ve sözleşmeden doğan bir ceza uygulanabilir.


Der Westen’in geçen yıl bildirdiği gibi, diğer şeylerin yanı sıra Sky, erişimin paylaşılmaması gerektiğine işaret eden e-postalar gönderdi. Diğer şeylerin yanı sıra sunulan içeriğin “müşterilere özel” olduğu söylendi. Kullanıcılar lütfen “Sky’nin yalnızca evinizdeki cihazlarda oynatıldığından” emin olmalıdır. Sağlayıcı portala, müşterilere “yalnızca hüküm ve koşullarımızın parolaların yalnızca bir veya aynı evde paylaşılmasına izin verdiğinin hatırlatıldığını” açıkladı.


Paramount+ ile bile her şey kendi evinizde kalmalı
Yarışmada olduğu gibi, Paramount+ ile kendi evinizin dışında erişim paylaşımına da izin verilmez – akış hizmeti temel olarak altı profil sunsa ve istediğiniz kadar cihaza (akıllı telefon, televizyon, dizüstü bilgisayar vb.) izin verse bile. Almanya’da şu anda iki akışın aynı anda çalışmasına izin verilmektedir. Ancak servis bu numarayı değiştirme hakkını saklı tutar.


Diğerlerine benzer şekilde, hizmet şartlarında abonelerin oturum açma bilgilerini gizli tutmakla yükümlü oldukları belirtilmektedir. Hesabı sadece kendi evinizdeki diğer kişiler kullanabilir.


SpotOnNews

#Konular