Haftasonu TDK yazılışı… Hafta sonu nasıl yazılır, birleşik mi, ayrı mı?

feateous

New member
Haftasonu TDK yazılışı… Hafta sonu nasıl yazılır, birleşik mi, ayrı mı?01.08.2022 17:20 Son Güncelleme: 01.08.2022 17:22


Türk Dil Kurumu resmi internet adresi üzerinden kelimelerin anlamlarını açıklarken tıpkısı zamanda gerçek yazılışları ile ilgili dahi bilgiler vermiş oluyor.

TDK’bile yer saha bilgilere göre hafta sonu kelimesi haftanın son günlerini yani cumartesi ve pazar günlerini ifade ediyor.

“HAFTASONU” TDK YAZILIŞI NASIL, HAFTA SONU BİRLEŞİK Mİ, AYRI MI YAZILIR?

Hafta sonu kelimesi başka şekilde yazılan kelimeler arasında bulunuyor. Yani yerde kelimenin “haftasonu” şeklinde müttehit olarak kullanımı yanlış kullanım oluyor. Türk Dil Kurumu’nun yerde kelimenin manzume içerisindeki kullanımı ile ilgili verdiği örnek şöyle:

“Hafta sonları köken annesinin evinde hep kıyılara resesif dururdu.”


Örnekle cümlelere yer verilecek olursa:

“Hafta sonu sayı önemli tek maç var, kazanmamız gerekiyor” DOĞRU KULLANIM

“Haftasonu sayı önemli tek maç var, kazanmamız gerekiyor” YANLIŞ KULLANIM


Hiçbir TDK yazılışı… Hiçbir nasıl yazılır, müttehit mi, başka mı?
Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.