Garda Gölü’ndeki düşük su seviyesi: yağmur durumu hafifletti mi?

humhum

Global Mod
Global Mod
Garda Gölü’ndeki düşük su seviyesi
Yağmurlar durumu hafifletti mi?

Garda Gölü’nde su eksikliği açıkça görülüyor.

© imago görselleri/Manfred Segerer


Garda Gölü popüler bir seyahat yeridir, ancak bölge su kıtlığı ile mücadele etmektedir. Bu turistler için ne anlama geliyor?

Pentecost’ta birçok Alman Garda Gölü’ne çekilir. Şaşılacak bir şey yok: İtalya’daki en büyük iç su kütlesine, özellikle güney federal eyaletleri için birkaç saat içinde ulaşılabilir. Ancak bir süredir bir sorun ortaya çıkıyor: gölde çok az su var. Şimdi yine yağmur yağdı, durum düzeldi mi?


Seviye bodruma çöker
Genel olarak, İtalya şu anda bir su sıkıntısı ile mücadele ediyor. Özellikle ülkenin kuzeyi kuraklıktan muzdarip. Bu aynı zamanda Garda Gölü’nün seviyesini de etkiler. Tüm bölge için bir bilgi merkezi olan Comunità del Garda’ya göre, 17 Mayıs’ta su seviyesi 74 santimetreydi. Bir önceki yıl aynı zamanda 91 santimetre idi. Ancak genel olarak durumun düzeldiği söylenebilir. 1 Mayıs’ta sadece 53 santimetre ölçüldü. Nisan ortasında sadece 45 santimetreydi. Karşılaştırma için: 2022’de seviye 101 santimetreydi.


Bununla birlikte, sıfır santimetre seviyesi gölün boş olduğu anlamına gelmez – sonuçta 346 metre derinliğindedir. Bunun yerine, “sıfır” işareti her yıl yeniden kurulur. Bu, son yıllarda ölçülen düşüklerden elde edilen ortalama bir değerdir.


kuraklık belirtisi
Ancak su kıtlığı turistleri de cezbediyor. Çünkü tavşan adası olarak da bilinen San Biagio adasına zaten yılın başında yürüyerek ulaşılabiliyordu. Nedeni: Anakarayı adaya bağlayan ince bir kara şeridi. Sosyal medyada dolaşan turistlerin yürüdüğü bazı fotoğraflar. Normalde, yılın bu zamanında Garda Gölü’nün batı kıyısındaki adaya ulaşmak için bir su taksisine binmeniz ya da diz boyu suda yürüyüş yapmanız gerekir. Yağmur sayesinde seviye yeniden yükseldiği için durum yine böyle. Şu anda (23 Mayıs itibariyle) su seviyesi 80 santimetredir.


Bununla birlikte, uzmanlar tarafından açıkta kalan yol, yüzyılın yaklaşan kuraklığının bir işareti olarak alındı, bunun sorumlusu kurak 2022 yılı ve kurak kış 2023’tür. Ek olarak, neredeyse hiç kar yoktu – bu nedenle normalde göle akacak olan eriyik suyu eksik.


İtalya’da olağanüstü hal
Başbakan Giorgia Meloni (46) yönetimindeki İtalyan hükümeti, su kıtlığını önlemek ve bununla mücadele etmek için şimdiden önlemler planladı. Bu, yağmur suyu toplama havuzlarının genişletilmesini veya geniş kapsamlı yetkiler verilen özel bir komiserin atanmasını içerir. Bir komite her şeyi kontrol etmeli ve aynı zamanda krizin üstesinden gelmek için önlemler planlamalıdır. Ancak etkilenen sadece Garda Gölü değil, İtalya’nın en uzun nehri olan Po da dahil olmak üzere çok düşük su seviyesiyle mücadele ediyor.


Emilia-Romagna ve Sicilya bölgelerinde aşırı hava koşulları insanlar için sorun yaratıyor. Geçen hafta şiddetli yağışlar ve şiddetli gök gürültülü fırtınalar olağanüstü duruma yol açtı. Federal Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesinde, “Ülkenin iç kesimlerinde sel ve toprak kayması riski var; orta ve güney İtalya da dahil olmak üzere tüm kıyı boyunca fırtına dalgaları başlayabilir.” “Birçok yol geçilmez ve bölgesel demiryolu trafiğinde kısıtlamalar var.” Fırtınalar milyarlarca dolarlık hasara neden oldu ve en az 13 kişinin hayatına mal oldu.


Su seviyesi turistler için ne anlama geliyor?
Garda Gölü’nün su seviyesinin düşük olması endişe verici olsa da turizme büyük bir etkisi yok. Çünkü feribotlar ve diğer tekneler her zamanki gibi hareket ediyor. Pizzacılar, kafeler ve dondurmacılar açık ve İtalyan lezzetleri ile tatilcileri cezbediyor. 370 kilometrekarelik gölün kumsalları normalden biraz daha geniş. Mayıs ayında sıcaklıklar 25 dereceye kadar çıkabildiğinden, Pentecost tatillerinde güneşlenmek mümkündür.


Gölün kuzey kesiminde şu anda ortalama su sıcaklığı maksimum 17 derece, güney kesiminde ise maksimum 20 derece. Mükemmel rüzgar koşulları nedeniyle, Riva ve Torbole çevresindeki kuzey kısım denizciler, rüzgar sörfçüleri ve uçurtma sörfçüleri için tercih edilen bir destinasyondur. Gölün etrafındaki pek çok pitoresk yer, her yıl birçok tatilciyi kendine çekiyor ve haklı olarak. Güneybatıdaki küçük Salò, Lazise’nin tarihi eski kenti veya Sirmione yarımadası olsun, Lago di Garda’da herkes parasının karşılığını alır.


SpotOnNews

#Konular