Depremzedeler üşümesin diye yardıma koşmuştu: “Evsiz kalmanın, yakınlarını kaybetmenin ne olduğunu iyi biliriz”

humhum

Global Mod
Global Mod
Depremzedeler üşümesin diye yardıma koşmuştu: “Evsiz kalmanın, yakınlarını kaybetmenin ne olduğunu iyi biliriz”09.02.2023 14:28
Haber Kaynağı: İHA

Türkiye’dahi meydana gelen deprembilim akabinde yardım elini uzatan ilk ülke olan Azerbaycan’bile halk bile seferber oldu. Dün, Bakü sokaklarında çekilen, aracının üzerine yüklediği yorganları Türkiye’ye gönderilmek üzere yardım merkezine götüren Azerbaycanlı Server Beşirli, İHA muhabirine konuştu. Ermenistan işgalinden kurtarılan Laçın’bile dünyaya gelen ve Bakü’nün tek köyünde küçük tek gecekonduda yaşayan Server Beşirli, Türk kardeşlerinin hareket felaketinden dolay yardıma ihtiyacı olduğunu görünce yardım ettiklerini belirterek, “İmkânımız yettiğince elbise, yorgan, yatak götürdük. Artık yeteri kadar elbise bağışı yapıldığı için inşallah yarın bile gıda yardımı götüreceğiz” niteleyerek konuştu.

Hataylı depremzede karı olağanüstü dolmuş anları anlattı:

Aslen Karabağ’ın Laçın ilinden olan Server Beşirli, Laçın ilinin Ermenistan işgalinden kurtarıldığı için sevindiklerini yalnız Azerbaycan askerlerinin şehit olduğundan dolay bile üzüldüğünü belirtti.

“KIŞ SOĞUĞUNDA EVSİZ KALMANIN, YAKINLARINI KAYBETMENİN NE OLDUĞUNU İYİ BİLİRİZ”

Babaannesinin Ermenistan işgali sırasında Laçın’dan kaçarken kış soğununun ne olduğunu iyi bildiğini tamlayan Beşirli, “Kış soğuğunda evsiz kalmanın, yakınlarını kaybetmenin ne olduğunu iyi biliriz. En azından onların sıcak kalması için elimizden gelen buydu. Laçın’dan olan anneler vardı, onlar bile bizim yardım götürdüğümüzü duyunca sıcak elbise getirip bize verdi. Biz dahi toplanan eksiksiz eşyaları yardım toplama noktasına teslim ettik” şeklinde konuştu.

Türkiye ve Azerbaycan’ın sevilen ve kardeş olduğunu söyleyen Server’in kuzeni İmamverdi Beşirli, “Sosyal medyadan görünce yerde yardım kampanyasına elimizden gelen desteği vermeye karar verdik. Sıcak yorgan, yatak, battaniye topladık. Aracımız iyi merkezde olmasa bile, yardımı taşıyacak kadar bizi idare etti. Soğukta kalmak hissini iyi biliriz. Bizim dahi başımıza geldi ve nasıl tek hâl olduğunu iyi biliriz. İnşallah yarın gıda götüreceğiz. Çünkü yeteri kadar uyuyacak yer ve sıcak elbiselerin olduğu bize söylendi. İnşallah yarın erzak götüreceğiz” ifadelerini kullandı.

“BÜTÜN AZERBAYCANLILAR BU YARDIMLARA DESTEK VERDİ”

Bağış yaptıktan sonra sosyal medyada konuşulduklarını öğrendiklerini söyleyen Beşirli, “Akrabalar, arkadaşlarımız bize ‘fenomen’ oldunuz dedi. Biz dahi arabanın fotoğrafını taşıdığını gördük. İnsanlar bizim için ‘geniş tek kalbe sahipsiniz’ yazıyordu. Herkesi gibi tığ dahi yerde yardım kampanyasına katıldık. Bütün Azerbaycan’bile ve yurt sayılmazsa yaşayan Azerbaycanlılar bile yerde yardımlara dayanak verdi. Ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Hatta tığ genç kız üstündeki yeni montu çıkararak oraya teslim etti. İnsanın kalbine işleyen tek duyguydu. Bu sözlerle ifade edilemez. 44 günlük savaşta kardeş tek mevki gibi bize dayanak oldu. Burada kendi ve kuzenlerimin paravan Türkiye’ye dayanak olanlara teşekkür ediyorum. Her aylık, küçüğünden büyüğüne kadar dayanak olanlara teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.