Çek model Petra Nemcova’dan yardım çağrısı geldi

FBO

Global Mod
Global Mod
Çek model Petra Nemcova’dan yardım çağrısı geldi

09.02.2023 13:56 Son Güncelleme: 09.02.2023 13:56

6 Şubat saat 14.17 ve 13.24 sıralarında yaşanan iki yetişkin hareket, Türkiye’nin Doğu, Güneydoğu, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerini salladı. Türkiye’ye felaketi yaşatan hareket nedeniyle sayı sayıda tarımsal yıkıldı. Hayatını kaybedenler sayılmazsa sayı kişi dahi yaralandı. Ekiplerin, enkaz altında kalan vatandaşları kurtarma icraat sürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 14 1000 14 kişinin hayatını kaybettiğini, 63 1000 794 kişinin ise yaralandığını bildirdi.

Suriye’yi dahi etkileyen deprembilim akabinde, 26 Aralık 2004’te Hint Okyanusu’nda meydana gelen 9.1 şiddetindeki hareket ve akabinde yaşanan tsunami felaketinden zor kurtulan dünyaca ünlü Çek model Petra Nemcova; sosyal medya hesabından Türkiye ve Suriye için yardım çağrısında bulundu.

All Hands and Hearts ünlü yardım derneğinin kurucu ortağı olan Nemcova, depremde yıkılan bölgelerin fotoğraflarını paylaşarak şöyle yazdı:

Böyle tek yıkım hayal beraberce edilemez. Kalplerimiz Türkiye ve Suriye’dahi, depremden etkilenen herkesle beraberce.

“Türkiye, atlas en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkesi” ifadelerini kullanan ünlü isim; “3.6 milyon Suriyeli mülteci, inanılmaz teessürat ve adaletsizlikler yaşamış çocuklu pek sayı karı, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığındı. Birçoğu şimdi yerde depremi yaşadı” dedi.

Sözlerine, “All Hands And Hearts Derneği ile Türkiye’dahi yardıma koşuyoruz. Çalışmalarımız hakkında henüz fazla malûmat edinmek veya bağışta bulunarak çabalarımıza dayanak olmak için lütfen biyografimdeki bağlantıya gidin” şeklinde sürme fail model, akabinde yazısında şu ifadelere yer verdi:

All Hands and Hearts, Türkiye’deki yerde felakete birden yardımda bulunacak. Afet Yardım ve Müdahale Ekibi (DART) oluşturmak üzere İstanbul’a ulaşan ekip, burada yerel kurtarma ekibiyle ilişki kurarak hasarı değerlendirecek ve AHAH’ın nasıl yardım sağlayabileceğini belirleyecek.

43 yaşındaki Nemcova, 2004’te yaşanan hareket ve tsunamide yanında olan nişanlısı Simon Atlee’yi kaybetmişti. Boyu 30 metreyi bulagan tsunami dalgalarından, tam sekiz saat süresince tek ağaca tutunarak kurtulan Petra Nemcova; iyileştikten sonra yerde tür durumlarda faaliyet gösteren All Hands And Hearts derneğinin kurucuları arasına katılmıştı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.