ABD Donanması’na bağlı USS George HW Bush uçak gemisi Türkiye’ye doğru yola çıktı

humhum

Global Mod
Global Mod
ABD Donanması’na bağlı USS George HW Bush uçak gemisi Türkiye’ye doğru yola çıktı08.02.2023 23:40
Haber Kaynağı: İHA


Merkez üssü Kahramanmaraş olan hareket felaketinin akabinde ABD, Türkiye’ye desteğini sürdürüyor. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder düzenlediği gazete toplantısında, “Türkiye’dahi meydana gelen ölümcül deprembilim korkunç etkisini hepimiz yetişkin tek üzüntüyle izliyoruz” ifadelerini kullanarak, Türkiye ve Suriye’dahi depremler nedeniyle hayatını kaybedenler için taziyelerini sundu. ABD Dışişleri Bakanı Lloyd Austin’in geçtiğimiz pazartesi günü Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefonda görüştüğünü ifade fail Ryder, Bakan Austin’in görüşmede Bakan Akar’a Türkiye’ye ABD’nin desteğini sunduğunu ve Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre ABD’nin dayanak vermeye sürme edeceğine üzerine söz verdiğini söyledi. Türkiye’nin çağrısı üzerine geçmiş İncirlik Hava Üssü’ndeki ABD güçlerinin ilk yardım ekiplerini depremden etkilenen bölgelere taşımaya başladığını açıklayan Ryder, ABD’takt Türkiye’ye 2 sivil kentsel taharri ve kurtarma ekibi nakledildiğini aktardı.

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı’nın (EUCOM) USAID yıkım yardım ekibine dayanak vermek üzere tek takım gönderdiğini tamlayan Ryder, söz konusu ekibin dahi yarın Türkiye’dahi olmasının beklendiğini açıkladı. EUCOM’un Türkiye’takt gelecek yeni dayanak taleplerine hızla yanıt vermek için etkin olarak çalıştığını ifade fail Ryder, “Tekrar taziyelerimizi sunuyoruz ve müttefikimiz Türkiye’nin yerde korkunç felaketten kurtulmaya çalışırken yanında olacağız” dedi.


Ryder ayrıca, Akdeniz’deki USS George HW Bush uçak gemisinin Türkiye’nin muhtemel ek dayanak taleplerini karşılamak için Türkiye’ye gerçek ilerlediğini belirterek, Türkiye’nin yardım taleplerine en hızlı şekilde yanıt vermek üzere hazırlandıklarını aktardı.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.