Viyana'dan bugün “Tatort”: Harald Krassnitzer ve Adele Neuhauser dostlukları hakkında

humhum

Global Mod
Global Mod
“Tatort: Kaybınız”da Moritz Eisner ile Bibi Fellner arasındaki dostluk zorlu bir sınavdan geçiyor. Moritz'in cinayet zanlısı olduğu ve tüm delillerin onun aleyhinde olduğu belirtiliyor. İle yapılan bir röportajda yıldız Harald Krassnitzer ve Adele Neuhauser aşktan, dostluktan ve “olay mahallinden” bahsediyor.

Bay Krassnitzer, Bayan NeuhauserArkadaşlık aşktan daha mı güvenilir?
Krassnitzer:
Her ikisinin de çok kırılgan yapılar olduğunu düşünüyorum. Ancak yaklaşımları farklı: Konu aşka gelince beklentiler daha büyük. Ve bununla birlikte incinme veya hayal kırıklığına uğrama riski de var. Ama aşk gerçek olduğunda aşk arkadaşlıktan daha güçlüdür. Arkadaşlıklarınızı sonlandırabilirsiniz. Aşkla zordur.
Neuhauser: Benim için arkadaşlık aşkın başka bir şeklidir. Şu anda bir ilişkisi olmayan ve ilişkiden keyif alan benim için arkadaşlık çok önemli. İlginç bir şekilde, yaşım ilerledikçe kız arkadaşlar edinmeye başladım. Küçükken erkeklere daha çok odaklanıyordum. Bu güzel bir deneyim. Babamdan derin dostlukların ömrü uzattığını da öğrendim. İnanılmaz derecede harika arkadaşları vardı.

Yeni “olay mahalli”niz “Kaybınız” aynı zamanda arkadaşlığın sınırlarıyla da ilgili. Moritz cinayet şüphesiyle karşı karşıya kalınca Bibi'nin olayı örtbas etmeye hazır olup olmadığı sorusu ortaya çıkar. Bir arkadaşınız için ne yapmaya hazırsınız?
Neuhauser:
“Tatort”ta Bibi ile benzer bir çatışmaya gireceğimi düşünüyorum. İkili bir ikilem içindedir: Çünkü Moritz'in çok yakın arkadaşıdır. Ama aynı zamanda bir polis memuru olarak gerçeği bulmaya özellikle kararlı olduğu için. Onun yanında olmak istiyor ama buna inanamıyor ama kanıtlar giderek daha güçlü hale geliyor.
Krassnitzer: İnsan bunu anlamaya çalışabilir. Arkadaşınızın öne çıkmasını ve eylemlerinin sorumluluğunu üstlenmesini sağlamaya çalışabilirsiniz. Ama buna tahammül edemezsin. Arkadaşlık adına bile değil. Bu benim için net bir sınırdır. Temel insani ilkeleri göz ardı eden hiçbir şeyin dostlukta yeri yoktur. Hele ki Alman tarihinde devletin düzenlediği cinayetlerde “dostlar” birbirini örttüğünde neler olduğunu gördüğümüz için. Sonuç altı milyon insanın öldürülmesiydi.

Çekimler sırasında ikinizin de ağladığınız doğru mu?
Neuhauser:
Evet, Harry'nin hapishanede oturup ağladığı sahnede. Hücrede çekimler sırasında orada olamadım. Ama daha sonra görünce ben de ağladım. Harry'nin çok samimi ve dürüst bir oyunculuk tarzı var. Bu beni özellikle etkiliyor. Çünkü oynarken gösterdiği yoğunluk ve dürüstlük benimkini de koruyor. Ve tam tersi.
Krassnitzer: Ancak çekimler sırasında tekrar karşılaştığımızda bile sık sık ağlıyoruz. Çünkü birbirimizi tekrar gördüğümüz için çok mutluyuz. Genç köpekler gibi. Çekimin ilk gününde kameraya faydamız yok.

Çekimler gerçek ilişkinizi yeniden değiştirdi mi?
Neuhauser:
Hayır, öyledir ve sabit kalır. Arkadaşlığımız hiçbir zaman tartışmaya açık değildir.
Krassnitzer: Adele ile dostluğu ilk andan itibaren vardı. Benim için o kadar büyük ve basit ki, bunu kelimelere dökemiyorum. Artık hiçbir şeye ihtiyacımızın kalmadığı bir noktada bir araya geldik. Artık rolümüz için savaşmak zorunda değildik, artık hiçbir şeyi kanıtlamak zorunda değildik. Bu sadece tek bir şeyle ilgiliydi ve öyle de: 90 dakika sonra izleyicinin yalnızca “Bu gerçekten güzeldi ve bu gerçekten iyiydi” değil, aynı zamanda “Ne harika bir hikaye” demesini sağlayacak şekilde birlikte bir hikaye anlatmak. Onunla yapabildiğim kadar bunu yapabileceğim kimseyle hiç tanışmadım. Ben ayakları yere basan bir insanım ama Adele ile oynamak kanatlarımı geliştirmemi sağlıyor.

Bayan Neuhauser, sizin için Bay Krassnitzer'le olan dostluğunuzu ne tanımlıyor?

Haberler İçin Takip Edin

Reklamsızdır ve istenildiği zaman iptal edilebilir

?