Ukrayna halkı, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine uydu kullanım hakkı satın aldı

humhum

Global Mod
Global Mod
Ukrayna halkı, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine uydu kullanım hakkı satın aldı19.08.2022 00:09
Haber Kaynağı: İHA

Ukrayna halkının yaptığı bağışlar ile Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına verilmek üzere çevre yörüngesinde bağcıklı ve yeryüzünü gözlemleyebilen tek uydunun kullanım hakkı satın makbuz. Ukraynalı ünlü TV sunucusu Serhiy Prytula yaptığı açıklamada, Serhiy Prytula Yardım Vakfı’nın Fin uydu şirketi ICEYE OY ile yaptığı uyuşma doğrultusunda yörüngede olan uydulardan birinin tam kullanım hakkının satın alındığını aktararak, “Genç ve yaşlı insanların tek araya gelip sömürgecilik için tek uydu satın aldıkları tarihte başka tek vaka bilmiyorum” dedi.

Söz konusu uydu ile Rus güçlerine karşı Ukrayna güçlerine yarar sağlamak amaçlanırken, uydunun bulutların arasından yeryüzünü gözlemleyebildiği ifade edildi.

Söz konusu anlaşmayı doğrulayan uydu şirketi ICEYE OY, “Serhiy Prytula Yardım Vakfı ile imzalanan sözleşme, başlangıçta Ukrayna hükümetine ICEYE’nin halihazırda yörüngede olan uydularından akraba için tam kullanım sağlayacak” ifadelerini kullanarak, “Buna ek olarak, ICEYE kendi Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Uydu Sistemi’ne erişim sağlayacak ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin yüksek tekrar frekansı ile kritik konumlarda radar uydu görüntüleri almasına izin verecek” dedi.

ICEYE, uydularının geceleri yüksek çözünürlüklü görüntüler alabilen ve biçimleri örtüsüne rağmen yeryüzünü gösterebilen sentetik radar görüntüleme teknolojisi nedeniyle geleneksel uydulardan farklı olduğunu ifade etti.

Baykar, 3 tane Bayraktar TB2 SİHA hibe etmişti

Serhiy Prytula Yardım Vakfı’nın, söz konusu uydu kullanım hakkı için ödenen paranın geçtiğimiz haziran ayında Baykar Savunma’dan 3 tane Bayraktar TB2 SİHA alımı için toplanan yaklaşık 55 milyon dolardan sağlandığı aktarıldı. Baykar, Ukrayna halkının başlattığı “Halkın Bayraktarı” hibe kampanyasına dayanak vermiş ve 3 tane Bayraktar TB2 SİHA’yı Ukrayna’ya hibe etmişti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.