Songtexter: Michael Kunze “Yunan şarabı” ve gerçek hakkında

humhum

Global Mod
Global Mod
söz yazarı
“Yunan şarabı” ve gerçek üzerine Michael Kunze

Michael Kunze, Udo Jürgens için birçok şarkı sözü yazdı. Fotoğraf

© Ingo Wagner/dpa

Hit nasıl yazılır? Udo Jürgens’in (1934-2014) kendini kanıtlamış söz yazarı olan Michael Kunze, başarılı bir şarkı için neyin önemli olduğunu deneyimlerinden biliyor.

Söz yazarı Michael Kunze’ye göre, Udo Jürgens hiti “Griechischer Wein” da bahsedilen han gerçekten vardı. “Spiegel” röportajında yazar Kunze (79), “Münih’te okurken, evime giderken Rosenheimer Platz’da bir Yunanlının işgal ettiği bir taverna vardı” diyor. “Eşleri ve çocukları için bizimle para kazanan yurttaşlar tarafından ziyaret edildi.” Bir metin, “bir ruh hali yaratıyorsa ve bir hikaye anlatıyorsa” iyidir. Kunze, “duygusal hazır parçalar” yani klişelerle pek işe yaramadığının altını çiziyor. “Yunan Şarabı neden başarılı oldu? Çünkü şarkı bir gerçeği içeriyor: sözde misafir işçilerin vatan özlemi.”

Kunze, Schlager’de anlatılan manzaranın (“… müzik yabancı ve güneyli müzik kutusundan geliyordu / Beni görünce biri ayağa kalktı ve beni davet etti”) tam olarak böyle olmadı, diyor Kunze: “Ben her zaman sadece baktım pencereden içeri girdi ama asla hana girmedi.”

Söz yazarı ve başarılı müzik yazarı Kunze (“Elisabeth”, “Tanz der Vampire”), Udo Jürgens tarafından söz yazarı olarak adlandırılmasının onun için sorun olmadığını söylüyor. “O bendim. Onun hayalet yazarıydım. Seyirci bugüne kadar her satırın Udo Jürgens’in kendisinden geldiğini düşünüyor, bu benim yeteneğim.” Bu haksızlık değil: “Olaf Scholz’un konuşma yazarı, patronu onun için yazdıklarıyla parladığında da alınmaz. Bir sanatçı sahneye çıktığında, bunu sadece bir kişi olarak değil, aynı zamanda bir ürün olarak da yapar. görünmeyen insanlar tarafından.”

Akıllı sanatçılar oynayacakları bir rolleri olduğunu bilirlerdi. “Diğerleri, 10.000 seyirci tarafından tezahürat yapıldığında bunu yalnızca kendi kişileriyle ilişkilendirir.” Kunze şöyle açıklıyor: “Profesyonel şarkı yazarlığı şu anlama geliyor: Şu veya bu şarkıcının nasıl bir dinleyici kitlesi olduğunu düşünüyorum. Udo Jürgens, en az bir lise mezunu ve belli bir eğitim düzeyinden oluşan orta sınıf bir aileye hitap ediyordu. Roland konusunda hevesliydi. Kaiser, en azından ilk zamanlarda, daha çok süpermarketteki kasiyer gibiydi. Herkesle empati kurabiliyordum.”

Kunze, herkesin Bob Dylan olmadığını söylüyor. “Bu çifte yeteneğe çok az kişi sahip. Herbert Grönemeyer’de var ama metin yazmanın onun için ne kadar zor olduğunu kendisi söylüyor.” Bir şarkının sözleri “müzikle kimyasal olarak birleşmeli” ve bir evliliğe girmelidir. “Böylece artık ikisini ayıramazsınız. Ve zamanın ruhunu yansıtan bir hit olur.”

dpa

#Konular