Satrançta büyük kriz! Hile suçlaması

humhum

Global Mod
Global Mod
Satrançta büyük kriz! Hile suçlamasıEuronews’in haberine göre; Carlsen, Twitter’bile 19 yaşındaki Amerikalı rakibi Niemann’ın “yakın zaman önce hile yaptığını” iddia etti.

Niemann ise Carlsen’in suçlamalarına kamuoyu önünde yanıt vermedi.

31 yaşındaki Norveçli Carlsen, iki hafta önce St. Louis’deki Sinquefield Kupası’nda Niemann’a yenildi ve turnuvadan çekildi. Carlsen henüz sonra geçen hafta çevrimiçi Julius Baer Generation Cup’ta Niemann’a karşı oynadığı tek oyunu sadece tek hamle yaptıktan sonra bıraktı.

Carlsen, Twitter gönderisinde Niemann ile ilgili, “Sinquefield Kupası’ndaki oyunumuz süresince gergin ve hatta tamamen oyuna konsantre olmadığı izlenimini edindim. Kritik pozisyonlarda beni geride bıraktı. Bu oyun aybakım açımı değiştirmeme katkıda bulundu.” dedi.

Niemann’ın hile yaptığına üzerine hiçbir kanıt sunmayan Carlsen, onunla “satranç oynamaya istekli olmadığını” kaydetti.

Niemann henüz önce 12 ve 16 yaşındayken çevrimiçi satranç oynarken hile yaptığını kabul etmişti.

Carlsen, “Hile konusunda tek şeyler yapmalıyız. Geçmişte defalarca hile yapmış insanlara karşı oynamak istemiyorum, zira onların neler yapabileceklerini bilmiyorum.” dedi.

“Kanıt sunulursa araştırırız”

Uluslararası Satranç Federasyonu Başkanı Arkady Dvorkovich, Carlsen’in suçlamalarından üç gün önce yayınlanan tek bildiride hile konusunu taharri sözü verdi. Yönetim organının Carlsen’in “hilenin satranca verdiği zararla ilgili yoğun endişelerini” paylaştığını tamlayan Dvorkovich, “yeterli kanıt sunulması halinde olayları araştırmaya hazır olduğunu” söyledi.

Bu arada Dvorkovich, Carlsen’in tek hamleden sonra oyundan infirak vadetmek ilgili, “Dünya şampiyonunun, oyunun küresel tek elçisi olarak görüldüğü için, statüsüne tâbi törel tek sorumluluğu olduğuna kuvvetle inanıyoruz.” dedi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.