Röportaj: Doktorlar: Tarafsızlık bugünlerde bir seçenek değil

humhum

Global Mod
Global Mod
Doktorlar oldukça politik bir grup olarak görülüyor. Röportajda Farin Urlaub şunları söylüyor: “Almanya'nın giderek ABD'ye benzemeye başladığını hissediyorum; herkes çığlık atıyor, artık kimse dinlemiyor; herkes haklı.”

Berlinli punk rock grubu Die Ärzte (“Gürültü”, “Aşk için Ağla”, “Çok Geç”) Almanya'daki sosyal ve politik gelişmelerden endişe duyuyor. Müzisyenler, haziran ayındaki Avrupa seçimleri nedeniyle son albümlerinden “Democracy” şarkısını yapay zeka tabanlı bir Haberyla yayınladı. Bela B, Farin Urlaub ve Rod González, Berlin'deki Alman Basın Ajansı'nın sorularını yanıtlıyor.

Soru: Bu noktada “Democracy” şarkısının yayınlanması sizin için neden önemli?

Farin Urlaub: Almanya'nın giderek ABD'ye benzemeye başladığını hissediyorum; herkes çığlık atıyor, artık kimse dinlemiyor; Herkes haklıdır, hata yapan her zaman başkasıdır; ve uzlaşmalar zaten bir yenilgi olarak görülüyor. Bela, Demokrasi'yi yayınlama zamanının geldiğini hissetti.

Bela B: Bu çılgınlık, Almanya'nın her yerinde demokrasinin reklamı yapılıyor. Konferans posterleri, radyo ve televizyonda belgeseller, tartışma grupları görüyorum. Aslında temel düzenine sıkı sıkıya bağlı olan demokratik bir devlette yaşıyoruz, ancak demokrasi her zamankinden daha fazla korunması gereken özellikle önemli bir varlık gibi görünüyor. Neden bu kadar çok insan ondan şüphe ediyor? Neden bu kadar çok insan bu terimi yanlış kullanıyor?

“Basçımız Bu Şarkıdan Nefret Ediyor”

Soru: Şarkının ikincil adı “Basçımız Bu Şarkıdan Nefret Ediyor”. Artık herkes şarkıyla barıştı mı?

Rod Gonzalez: Elbette hayır!

Soru: Doktorlar uzun zamandır çeşitli şekillerde politik ve toplumsal olarak yer alıyorlar. Videoda, Federal Meclis'te bir Farin tatil avatarı hareket ediyor. Böylesine doğrudan bir kişisel taahhüt hangi koşullar altında düşünülebilir?

Bela B: Müzisyenler olarak otomatik olarak sanatsal muhalefetin içindeyiz. Görüşlerimiz ve yorumlarımız birçok insan için, belki de birçok politikacınınkinden daha farklı ve daha dürüst bir şekilde okunuyor. Çerçevemiz dahilinde, ister deniz kurtarmanın destekçisi olarak, ister daha iyi bir dünya için çalışan bir dizi STK'nın destekçisi olarak politik olarak hareket ediyoruz. İklim açısından olabildiğince nötr bir festivali ikinci kez düzenlediğimiz Tempelhof laboratuvarımız, politik standartları belirliyor ve ulusal sınırların ötesinde tüm sektöre ilham veriyor. Tüm bunları ancak taviz vermek zorunda olmadığımız için yapabiliriz. Siyaset için fazla inatçıyız. Bu özgürlükten vazgeçmeyeceğiz.

Farin Urlaub: Grup olarak politik hareket ediyoruz çünkü tarafsızlık bugünlerde bir seçenek değil. Ancak ben kişisel olarak gerçek bir politikacı olarak son derece uygunsuz olurum, çünkü herhangi bir yeterlilik eksikliğim var.

Yapay zeka asansör müziği, bekleme döngüleri ve Tiktok şarkıları içindir

Soru: Videodaki yapay zekanın özellikleri nelerdi?

Bela B: Hey Norbert (Heitker, yönetmen), yapay zekaya ülkedeki sağa kaymaya karşı politik bir Haber istediğimizi ve mümkün olduğunca genç ve iyi görünmemizi istediğimizi söyle, haha.

Soru: Doktorlar müzik veya metinlerle yapay zeka deneylerini hangi biçimde hayal edebilirler?

Farin Urlaub: Büyük (illüstratör) Tex Rubinowitz yakın zamanda bana, Thomas Bernhard ve Ernst Jandl'ın klasik metinlerini farklı müzik tarzlarında yorumlayan bir yapay zekaya sahip olduğu iki deney gönderdi; bu aynı zamanda şok edici, aptalca ve anlamsızdı. Kendi adıma insanları dinlemeyi tercih ediyorum; Yapay zeka şu ana kadar yaratıcı olmaktan çok geviş getiren bir yapıdaydı.

Bela B: Her zaman kitlesel beğeni için üretilen ve üretilen müzik vardı. Yapay zeka bunu şimdi yaparsa benim için hiçbir şey bundan daha önemli olamaz.

Rod González: Daha fazla asansör müziği, bekleme hatları ve süpermarket fon müziği veya Tiktok şarkıları yapsaydık, o zaman yalnızca bunu kullanırdık.

VIP bilete alternatif olarak sosyal bilet

Soru: Enflasyon ve maliyet patlamaları zamanlarında Die Ärzte sosyal biletler sunuyor. Bu neden önemlidir ve hangi biçimde diğer ürünlere genişletilebilir?

Farin Urlaub: Sonuçta, FIL'den esinlenerek, bazı kayıtların ekonomik versiyonlarını zaten yayınladık: daha ucuz, ama aynı zamanda daha kötü çalındı, daha dikkatsizce kaydedildi, daha kötü – bazıları daha da kötü diyebilir – sözlerle.

Bela B: Ses kayıtlarında bir sorun görmüyorum. Eğer paranız yetmiyorsa müziğinizi yayınlarsınız. Tek sorun aslında müzisyenler için artık buna değmemesi. Açgözlülük müzik endüstrisini uçurumun eşiğine getirdi. Yayından yalnızca plak şirketleri yararlanır. Birkaç yıldır müziğin canlı olarak sağladığı son faydalar için verilen mücadeleyi gözlemliyoruz. Burada da ilk elini uzatan şirketler oluyor. 170 ila 500 euro arası bilet fiyatları artık normal, 1.000 ila 3.000 euro geçen sene bir kere olmadı. Böyle devam ederse çok geçmeden en önemli şeyi, yani seyirciyi kaybedeceğiz.

Farin Urlaub: Sosyal biletler, VIP biletlerle, soyunma odasında sanatçıyla tanışma biletleriyle, grubu görmekle seyircilerden son avroyu sızdırmak isteyen tüm gruplara çok doğrudan bir tepkiydi. Yakından tuhaf fiyatlarla teklifler. Bizi seven ama zor zamanlar geçirenleri de düşünmenin önemli olduğunu düşündük. Bu yüzden daha pahalı değil, daha ucuz biletler sunuyoruz.

Bela B: Konuk grupların ücretlerine, adil giriş fiyatlarına ve sosyal biletlere rağmen hala para kazanıyoruz ve sahne malzemelerine ve yol arkadaşlarımıza adil bir şekilde ödeme yapabiliyoruz. Daha büyük konserler için artan fiyat eğrisi saçmadır ve daha az sayıda insanın daha küçük gruplara gitmesi, çünkü artık kulüp konserleri için paraları kalmaması gibi kötü bir yan etkiye sahiptir.

Rod: Sosyal biletlerimizi, bilet şirketlerinin fiyatlandırma politikasına karşı bir hareket olarak görüyorum; sanatçılar ne yazık ki artık korkunç bilet fiyatlarının tepkisi onlara çarptığında bu politikanın arkasına saklanmayı tercih ediyorlar.

İnsanlar hakkında:

Farin Urlaub, 1963 yılında Jan Vetter'de Berlin'de doğdu. Die Ärzte grubunun şarkıcısı ve gitaristidir. 1962 yılında Berlin'de doğan Bela B'nin aslında adı Dirk Felsenheimer'dir. Kendini dünyanın en iyi grubu olarak ilan eden grubun davulcusu ve şarkıcısıdır. 1968'de Valparaíso, Şili'de doğan Rodrigo “Rod” Andrés González Espíndola, doktorların ayrılıktan sonra 1993'te yeniden bir araya gelmesinden bu yana grubun basçısı olarak bir parçası.

dpa

#Konular