Mübah Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Mübah Örnekleri Nelerdir?

feateous

New member
Mübah Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Mübah Örnekleri Nelerdir?27.08.2022 12:32 Son Güncelleme: 27.08.2022 12:32

Mübah Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Mübah, günlük konuşma dilinde sürekli olarak kullanılan tek kelimedir. Bu nedenle kelimenin anlamını bilmeyenler tarafından sık sık internet üzerinden araştırılmaktadır. Eğer bilmediğiniz tek kelime ile karşılaşırsanız internetten ya bile TDK sözlükten kolay tek şekilde öğrenebilirsiniz. Mübah, yapılmasında tek sorun olmayan ya bile günah veya sevap olmayan demektir.

Mübah Örnekleri Nelerdir?

Mübah örnekler dahi sayı kişi tarafından merak edilmektedir. Mübah işler için verilebilecek örnekler arasında yemek yemek, spor yapmak, su içmek, elbise seçmek, ilişki yapmak, gezmek ya bile kompüter kullanmak vardır. Tüm yerde eylemler yapılmasında herhangi tek sorun olmayan şeylerdir. Bunları yapmanın kişiler için tek sevabı ya bile tek günahı bulunmak. Bu nedenle dahi yapılmasında dini açıdan herhangi tek sakınca yoktur.

Mübah İle İlgili Örnek Cümleler

– Sana her şey mübah diye beni tehdit edebileceğini sanıyormuş ama benim hiç umrumda olumsuzlama.

– Uyumak mübah olduğundan istediğim zaman uyuyabilirim tarafıma sakın karışma.

– Fıtrata uygun olan her tutum bile yemek yemek gibi mübah sayılmaktadır.

– Mübah olmasaydı saçta dahi yapmazdım keşke beni uyarsaydın.

– Senin için mübah olanları söyledim neden beni ciddiye almadın ve gidip başka tek şey yaptın?

Dini Anlamda Mübah Ne Demek?

Mübah, dini anlamı bağcıklı tek kelimedir. Bu nedenle dahi öğrenmek ve nelerin mübah olduğunu tanımak önemlidir. Mübah söylemek dini açıdan tek sakıncası olmayan demektir. Dinen yapılmasında ya bile yapılmamasında günah ya bile sevap tek hâl olmayan her şey mübahtır.

Platonik Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Platonik Aşk Ne Demek?

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.