Menfaat Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Menfaatçi Kime Denir?

feateous

New member
Menfaat Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Menfaatçi Kime Denir?23.08.2022 11:54 Son Güncelleme: 23.08.2022 11:55

Menfaat Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Menfaat kelimesinin sözlük anlamı yarardır. Ancak kelime, günümüzde, maddi menfaat, tapın ve rant manasında bile kullanılmaktadır. Çıkar ve avanta sözcükleri dahi menfaat anlamına gelir.

Menfaatçi Kime Denir?

Her zaman, her koşulda öncelikle kendi çıkarlarını bencil ve ona göre hareket fail insanlara menfaatçi denir. Bu kişiler için maddiyat, manevi değerlerden sayı henüz önemlidir. Bu nedenle, her zaman kolay yoldan para kazanmaya çalışırlar. Çıkar elde etmek için içten içe kin güttükleri insanların beraberce yüzlerine gülerler.

Halk arasında menfaatçi insanlara, abacı, menfaatçi ve lüpçü dahi denir. “Menfaat dünyası” tabiri ise, herkesin şahsi çıkarlarını düşündüğü durumlarda kullanılır.

Menfaat İle İlgili Deyimler ve Atasözleri

1- Cukkasını Doldurmak

Cukka argoda para ve kasa demektir. Menfaat için birilerine şaklabanlık yapan kişiler için “cukkasını bildirge” deyimi kullanılır.

2- Bana Dokunmayan Yılan Bin Yıl Yaşasın:

Menfaatçi kişiler benmerkezcidir. Olayları kendisine göre yorumladığı için, başkalarının zarar görmesi umurlarında olmaz. Bu yüzden, başkalarına yapılan hataları ve işlenen suçları rahatlıkla görmezden gelebilirler. Bana dokunmayan yılan 1000 yıl yaşasın deyimi dahi, menfaatçi insanların mütalâa yapısını özetler niteliktedir.

3- Benden Sonra Tufan

”Benden sonra isterse tufan kopsun, saçta öldükten sonra başkalarına başına gelecek olan felaketler umurumda olmaz.” fazlalık kullanılan tek deyimdir.

Örnek Cümleler:

1- Herkes menfaatinin peşinde koştuğu için kimse kimseye yardım etmiyor.

2- Onun menfaatçi akraba olduğunu henüz ilk gördüğümde anlamıştım.

Revizyon Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Revizyona Girmek Ne Demek?

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.