Loriot: “Torununuzun küçük bir köşesi varsa”: En iyi eskizleri

humhum

Global Mod
Global Mod
100. doğum günü
“Torununuzun beyni varsa…”: Loriot’un en iyi çizimleri

Noel Arifesinde birçok ailenin vazgeçilmezidir: “Loriot – Hoppenstedts’te Noel”

© WDR/Radio Bremen/Fotoğraf Do Leibgirlries

Loriot, savaş sonrası Alman mizahını eşi benzeri olmayan bir şekilde şekillendirdi. Onun eskizleri herkesin bildiği bir bilgi haline geldi. Onun en iyi üç eserini hatırlıyoruz.

Çok basit olabilir: Yaşlı çift aslında sadece yeni bir yatak almak istiyor. Ancak sorunların başladığı yer burasıdır. “Geri çekilebilir sırt minderlerine sahip bir kanepe-uyku seti, dönebilen bir kanepe kombinasyonu veya klasik yatay bir takım mı düşündünüz?” Satıcıya, dost canlısı Bay Hallmackenreuther’e soruyor. Yaşlı beyefendinin (Loriot) şaşkınlıkla yanıtladığı cevap: “Yatarak uyuyoruz.” Ancak bu Bay Hallmackenreuther’i sakinleştirmiyor: “Birbirlerinin yanında mı yoksa dik açıda mı duruyorlar?”

Allegro modelinde uzanmaya çalışmak – “avuç içi lifi desteğine sahip çift yaylı göbek ile. Yaylı kollar ayrı ayrı asılır ve çapraz olarak desteklenir, bu da onları yan ve yüz üstü yatarken kalça dostu hale getirir” – aynı zamanda zordur. Çünkü yataklara başka bir çift doluşuyor. İki çift hızla tartışmaya giriyor. Loriot’nun canlandırdığı beyefendi, kendisinden genç olan iki kişinin evli olmadığını öğrendiğinde öfkeli bir şekilde tepki verir: “Peki o zaman neden çift kişilik yatağa ihtiyacınız var?”

Sonunda iki kadın uykuya dalar. Beyler olay yerinden ayrılırken Loriot, Bay Hallmackenreuther’e şunları fısıldadı: “Karım uyandığında, hamur işleriyle birlikte bir fincan çay içmekten mutluluk duyacaktır.”

Sıradan bir durum, Loriot’nun “Yatağı Satın Alma” taslağında olduğu gibi, çok basit ve çok doğru bir şekilde tasvir edilebilir. Hatta Köln’deki popüler bir bar, adını yatak satıcısı “Hallmackenreuther”den alıyor.

Yumurtayla ilgili tartışma

“Kahvaltı Yumurtası” adlı çizgi filmdeki durum da bir o kadar sıradan. Evli bir çift kahvaltı masasında oturuyor ve sıradanlık hakkında tartışıyor. Bunun gibi sahneler bu ülkede her gün milyonlarca kez yaşanıyor. Loriot, sadece hafif bir abartı ve abartı ile onu onlarca yıldır büyük popülerliğe sahip bir eskiz haline getirmeyi başarıyor.

Adam yumurtanın çok sert olmasından şikayetçi. Kadın midesine göre yemek yapmakta ısrar ediyor: “Yumurtanın yumuşadığını hissedebiliyorum.” Ama artık zor. Adamın mantıksal sonucu: “Belki de hislerinde bir sorun vardır.” Bunu söylememesi gerekirdi. Kadının kaldıramayacağı bir hakaret: “Bütün gün mutfakta duruyorum, çamaşır yıkıyorum, eşyalarını topluyorum, daireyi rahat ettiriyorum, çocuklarla uğraşıyorum ve sen diyorsun ki, benimle gel, sanki oradaymış gibi hissediyorum.” Ters giden birşey mi var!”

Sonunda kadın adamı yere serer ve adam uysal bir şekilde kekeler: “Yumuşak bir yumurta istiyorum.” Kadın, “Tanrım, erkekler ne kadar ilkel” diye atıyor ona. Bu, bu tartışmadaki son sözdür. Adamın tek seçeneği en çılgın hayallerine sığınmaktır: “Onu öldüreceğim. Yarın onu öldüreceğim.” Cinsiyetler arasındaki günlük savaş nadiren bu kadar komik bir şekilde tasvir edilmiştir.

Büyükbaba bir hediye aldığında

Loriot, “Hoppenstedts’te Noel” adlı taslağında üç kuşaktan oluşan bir Noel partisinin çılgınlığını yansıtıyor. İlk önce Büyükbaba Hoppenstedt’in (Loriot’un canlandırdığı) torunu Dicki’ye bir hediye aldığını görüyoruz. Veya daha iyisi: denedim. Çünkü burada en basit iletişim bile başarısız oluyor. Pazarlamacı aslında hediyenin kıza mı, erkeğe mi olduğunu bilmek istiyor.

Küçük olanın adı ne?
Hoppenstedt, hepimize Hoppenstedt denir.
Peki adınızla?
Dicki, Dicki Hoppenstedt.
Ve bu bir kız.
Hayır.
Yani bir oğlan.
Hayır hayır hayır.
Nasıl giyiniyor?
Pantolon, mavi pantolon.
Belki onu pantolonsuz görmüşsünüzdür.
Söyle bana, bu nasıl bir dükkan?
Az önce beyefendiye torununun kız mı erkek mi olduğunu sordum. Torununuzun beyni varsa…
Küçük köşeler mi?
Tanrım, o zaman köşesi yok.
Torunumun ihtiyacı olan her şey var. Sağlıklı ebeveynler, düzgün bir ev ve disiplin ve düzen.

Sonunda dede hediyesini alır: “Nükleer santral yapıyoruz.” Pazarlamacının oyunu övmek için kullandığı sözlere kim karşı koyabilirdi? “Bir hata yaparsanız küçük bir patlama olur. Bir puf olur, inekler devrilir, küçük evler ve ağaçlar. Her zaman büyük bir merhaba vardır.”

“Eskiden daha çok lametta vardı”

Muhtemelen sahnelerden birinde kendini göremeyen kimse yoktu. Ve bazı sözlerle onları Loriot’un mu dünyaya getirdiğini veya her zaman orada olup olmadıklarını artık bilmiyorsunuz – ve sanatçı onları basitçe aldı.

“Eskiden daha çok cicili bicili vardı” gibi sözler genel dilin bir parçası haline geldi ve bunların nereden geldiğini artık bilmiyoruz. Büyük sanatı karakterize eden şey budur. Nasıl ki Mozart’ın bestelediği melodilerin birçoğu günümüzde yaygın olarak biliniyorsa, aynı şey Loriot’nun yaratımları için de geçerlidir. Onun başarısı, savaştan sonra Almanları güldürmekten çok daha büyük. Loriot’un çalışmaları devam ediyor. Onun ölümü bunu değiştirmez.

che

#Konular