İnsanlar: söz yazarı Albert Hammond sahnede hâlâ gergin

humhum

Global Mod
Global Mod
İnsanlar
Söz yazarı Albert Hammond sahnede hâlâ gergin

Müzisyen Albert Hammond, “Titanic Chaussee Berlin” otelindeki Berlin basın toplantısına geliyor. Efsanevi söz yazarı, 20 yıldır ilk kez kendi seslendirdiği yeni şarkılardan oluşan bir albüm yayınladı. Fotoğraf

© Christoph Soeder/dpa

60 yılı aşkın sahne deneyiminin ardından sahne korkusundan kurtulacağınızı düşünürdünüz. İngiliz müzisyen Albert Hammond tedirginliğini bu kadar kolay üzerinden atamıyor.

Şarkı yazarı efsanesi Albert Hammond (“Güney Kaliforniya'da Asla Yağmur yağmaz”, “The Free Electric Band”) şov dünyasındaki altmış yıllık deneyimine rağmen sahneye çıktığında hâlâ kendini güvensiz hissediyor. 79 yaşındaki sanatçı Londra'daki Alman Basın Ajansı'na “İkinci şarkıdan sonra kendimi iyi hissediyorum” dedi. “Ama ondan önce gerginsin çünkü gerçekten ne olacağını bilmiyorsun.”

Hammond, The Hollies (“Soluduğum Hava”), Starship (“Hiçbir Şey Bizi Artık Durduramayacak”) ve Whitney Houston (“One Moment In Time”) dahil olmak üzere diğer yıldızlar için sayısız hit şarkıya imza attı. “Kendi sesimi hiç bu kadar sevmemiştim” dedi. “Ama muhtemelen çoğumuz böyleyiz. Yaratıcı insanlar güvensiz insanlardır. Birinin bize bir şeyin iyi olduğunu söylemesine ihtiyacımız var. Aksi takdirde bilemeyiz.”

79 yaşında yeni albümle

Yaklaşık 20 yıldır ilk kez Hammond, kendine özgü sesiyle söylediği 17 yeni şarkıdan oluşan kendi albümünü kaydetti. Şarkıcı ve söz yazarı, “Body Of Work”te “her şey bir araya geldi” dedi mutlu bir şekilde. “Her şey çalışıyor gibi görünüyordu.”

Ne yazık ki otoimmün bir hastalığa yakalanan Hammond, sağlığı elverirse yakın zamanda tekrar sahneye çıkmak istiyor. 79 yaşındaki oyuncu, “Bir şeyler yapacağım, orası kesin” dedi. “Bir yol bulacağım.” Yeni müziğin yanı sıra en büyük hitlerini de yeniden seslendirmek istiyor.

Albert Hammond'a göre son yıllardaki en büyük başarılarını bir pop yıldızı olarak değil, bir şarkı yazarı olarak kutlamış olmasının kesinlikle avantajları var. “Pop tarihinin bir parçası olmam ve yüz milyonlarca insanın keyif aldığı bu harika şarkıları yazmış olmam çok güzel” dedi. “Yine de dışarı çıkabiliyorum ve neredeyse hiç kimse benden imza istemiyor.”

dpa

#Konular