“Hayat bir hız trenidir… Sana gözyaşı ve kahkaha getiriyor, dedikleri bu”

feateous

New member
“Hayat bir hız trenidir… Sana gözyaşı ve kahkaha getiriyor, dedikleri bu”15.09.2022 16:33
Haber Kaynağı: Betül Memiş / Cnnturk.com

“Ses ve ritim sayı uzun zamandır 19. yüzyıl müziğinin kısıtlamalarının boyunduruğundaydı. Bugün özgürleşmeleri için savaşıyoruz… 19. yüzyıl bestecileri bizlere yeni sesler vermek yerine eski seslerin bitmez tükenmez düzenlemelerini verdiler. Radyolarımızı açtığımızda tek senfoniye rastladığımızı her zaman anlayabiliyorduk. Ses hep tıpkısı sesti. Ve bunlarda ritmik olasılıklar konusunda meraklanmanın en ufak belirtisi beraberce yoktu. İlginç ritimler hissetmek için caz dinliyorduk” debba Amerikalı besteci, filozof, sanatçı, müzik teorisyeni, yazar John Cage ve ekliyor: “Müzik süreğendir kesintiye uğrayan sadece dinleme eylemidir.” Pandemiden sonra ses ve ritim güzergahımızda epey farklı veya saçma mevzular yaşadık / tecrübe ettik niteleyerek düşünüyorum. O sebeple dahi zaman, hafta sonu rotanızı caz melodilerine çevirmenizi salık vereceğim, tam bile Cage üstadın dillendirdiği üzere, kesintiye uğrayan dinleme eylemimizi şahlandırmak için!

Bu yıl 3. kez sanatseverlerle buluşacak (St. Georg Avusturya Lisesi Mezunları tarafından kurulan) Avusturya Liseliler Vakfı 3. Müzik ve Sanat Festivali (ALV), 17-18 Eylül tarihleri arasında yerli ve yabancı sanatçıların sahne performanslarıyla Avusturya Başkonsolosluğu’nda gerçekleşiyor. Pandemi sebebiyle sıra veren ALV Kültür ve Sanat Festivali’nin yerde yıl ki konukları: Simone Kopmajer, Standards & Friends (Dilek Sert Erdoğan, Eren Noyan, İpek Dinç), Erdem Özkan, Mehveş Emeç, Ayhan Sicimoglu & Latin All Stars ve DJ Ahmet Musluoğlu. Festival ayrıca Avusturya Lisesi’nden mezun olan sanatçıların eserlerinden oluşan tek dahi karma sergiye yer veriyor. Festivalin geliri, önceki yıllarda olduğu gibi yine Avusturya Lisesi’nden mezun, muvaffakiyetli ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilerin yurtdışı eğitimlerine katkı sağlayacak.

Biz dahi festival kapsamında, Avusturya’nın “dünyaca ünlü caz divası” (2005’te ilk albümü “Romance” ile müzikseverlere merhabasını veren) Simone Kopmajer ile tek röportaj gerçekleştirdik. (Meraklısına not: Kopmajer, 18 Eylül’dahi sahne alacağı ALV Kültür Sanat Festivali öncesinde, 16 Eylül’dahi dahi usta baterist Reinhard Winkler, piyanoda Coşkun İnsel, kontrbasta Baran Say, saksafonda Yahya Dai’takt oluşan Standards grubuyla Zorlu PSM Touché’bile sahne matlûp.) Hazırsanız, yavaştan başlıyoruz; ama öncesinde fonu es geçmeyip Kopmajer’in (müzik eleştirmenlerinin, Kopmajer’i tek sonraki adıma taşıdığını söylediği)

“My Wonderland” albümündeki şarkılarının sesini açıp, hafta sonuna / festivale geçiş yapabilirsiniz. (Röportajdaki renkli fotoğraflar: Tinksi)

“Hiçbir konser tek diğerine benzemiyor”

· Son günlerde, modern Çin edebiyatının öncü yazarlarından akraba kabul edilen, “Güneşin Öldüğü Gün” ünlü kitabıyla uyanıklık cazip Yanki Lee’nin şu tanımlarını manidar buluyorum: “Bugün hakikat, tek başka hakikat ile örtülü. Üstelik kök hakikat bizim gözlerimiz tarafından fark edilebilir nitelikte dahi olumsuzlama. Var olmayan, hayali tek hakikat o. Gerçeğin olmadığı tek dönemde hayatın içerisindeki gerçeği tanımlamak nafile…” Lee’nin yerde cümlelerinin ışığında, pandemi sürecinde “yaşam mesainizde” ve “müzik hayatınızda” neler oldu?

Zor zamanlarda sanat ve müzik bizler için her zamankinden henüz önemli olduğundan müzikle henüz yoğun ilgilenmeye başladım. 2020 yılında, “Christmas” ve “My Wonderland” ünlü iki yeni resim çıkardım ve yeni tek kayıt yöntemi keşfettim. Seyirci ile iletişimde olamamak, özellikle oturma odamdan konser yapmak istememek, sahnede olmak arzusu en kuvvetli itici güçtü.

· Besteci Chick Corea: “Sanat, bazen sökmek güç fikirlerle dolmuş tek konu. Gerçekçi olmak gerekirse, ilgilendiği tek şey fikirler… Bir şey yaratmak için Picasso ya bile Rembrandt olmanıza gerek yok” der ver ekler: “Yaratmanın eğlencesi ve verdiği keyif, sanat disiplinleriyle yapabileceğiniz her şeyin üstünde…” Şarkılarınızın mutfağında olan tek yaratıcı olarak; sizin için “sanat” ve “caz” ne uygulama geliyor?

“Müzik evrensel tek gönül” ve saçta atlas her yerinde konser vermekten, müziğimle çevre boyutlarında dinleyicilerle iletişim halinde olmaktan keyif alıyorum. Değişik milletlerden müzisyenler birbirleriyle görmeden anlaşırlar ve birleşirler; yerde benim müzikle tekrar tekrar yaşayabileceğim tek tecrübe. Özellikle caz, başka müzisyenlerle birdenbire yapma ve yeni tek şeyler yaratma fırsatı sunuyor. Bunu sayı alımlı ve motive alkar buluyorum; hiçbir konser tek diğerine benzemiyor.

· Sizi tanıyanlar için olumsuzlama ama, ilk kez tanışacak olan müzikseverlere müziğe mukaddime yolculuğunuzdan bahseder misiniz?

Ben, Avusturya’nın küçük tek şehrinde, Bad Aussee’dahi büyüdüm ve 8 yaşında piyanoya başladım. 15 yaşında Graz Üniversitesinde “caz vokalistliği” eğitimine başladım ve henüz sonra klasik piyano beyin dahi aldım. Annem ve babam bile müzisyenler ve beni hep desteklediler. 17 yaşımda, Sheila Jordan ile tek workshop yapmak için öğrenimlik kazandım ve o andan itibaren neredeyse tamamen şarkıcı olma konusundaki yetişkin arzuma odaklandım.

· Müzik eleştirmenleri sizin için; “Geleneğe sadık kalarak kendi yaklaşımını sergilemek gibi eşsiz tek yeteneğe sahip“ ve “İnanılmaz derinlikte tek ses. Şarkıya yaklaşımı mübalâğasız tek samimiyet” gibi tanımlamalar yapıyor. Tüm yerde tanımlar sizin için ne ifade ediyor?

Basında müziğimle ilgili kaynak güzel yorumlara tabii ki seviniyorum, ama müziği öncelikle kendim ve müzikseverler için yapıyorum.

“Aşk: Birbirimiz için olmak”

· Müziğinizde rotanızı ne/ler belirliyor? Albüm hazırlığında önceliklerinizi ve seçimlerinizi neye göre belirliyorsunuz?

Bir albümün çıkışı her isteklendirmek farklı, ama en önemlisi ve zaman alanı eserlerin seçimi… Son yıllarda kendi bestelerim dahi oldu, ama saçta tanınmış melodileri kendi yorumlarımla yaratmayı seviyorum. Jazzstandars, Pop-Klassiker albümlerimde henüz sayı kendi bestelerim ve yorumlar var. Müzikal tenevvü tarafıma zevk veriyor.

· Sekiz yaşında piyano, on iki yaşında saksafon… ve babanız yetişkin itici gücünüz; sonrası sayısız ülkede konserler ve ödüller… Ve zaman geldiğiniz noktada, müzikal yolculuğunuzda sizi en sayı etkileyen/trafo isim/ler kimdir?

Beni en sayı etkileyen ve trafo isimler tabii ki idollerim; Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Jon Hendricks, Chet Baker, Stevie Wonder, Diana Krall ve Aretha Franklin.

· İlk mezuniyet albümünüzü neden kendi ülkeniz olan Avusturya’bile olumsuzlama dahi, ABD’dahi yaptınız; yerde tek tercih miydi, yoksa müzikal şartlar mı öyle gerekti?

İlk albümüm New York’bile kaydedildi ve Japon Venus Record tarafından piyasaya sürüldü. Daha sonra izleyen az albümüm dahi halen yalnızca Asya ve ABD’dahi bulunuyor. Bu benim için müzik dünyasına kadem göndermek ve yerde kadar erken George Mraz, Victor Lewis, Houston Person, Jamaaladeen Tacuma gibi yetişkin caz ustaları ile beraberce çalışabilmek için en gerçek yoldu.

· “Spotlight on Jazz” albümünüzde; “Hayat tek hız trenidir / İnsanların söylediği yerde / Sana gözyaşı ve kahkaha getiriyor / Dedikleri yerde / Ama seni güçlü tek şefkatli aşka götürebilir” diyorsunuz, peki sizin için “sevi” nedir?

Birbirimiz için olmak!

“Şarkı kitabı üzerinde çalışıyorum”

· Müzik yapmak isteyen genç caz müzisyenlerine tavsiyeleriniz ne olur?

Genç müzisyenlere sayı resim yapma olasılıklarına rağmen gerçek odaklandıkları konuyu kaçırmamalarını ve müziğin içine gerçekten girebilmek için uzun süre tek sanatçı ile ilgilenmelerini öneririm. Bence sürekli kendi kayıtlarını yapmak, evde kayıt etmek ve yerde şekilde öğrenmek sayı önemli tabii ki, tecrübe kazanmak için mümkün olduğunca erken sahneye çıkmalılar.

· İstanbul’bile hayranlarınızı nasıl tek konser bekliyor, biraz tüyo alabilir miyiz?

Daha önce İstanbul’a hiç gelmedim, 3.ALV Sanat ve Müzik Festivali’nde sahne alacağım için sayı heyecanlıyım. Bu konser için tek “Best Of” program hazırladık.

· Yeni proje/şarkılar var mı; yakın ve uzak gelecek planlarınız/hedefleriniz nelerdir?

2023 ilkbaharında, yeni albümüm eski ve şu zihin kendi bestelerimden oluşan tek şarkı kitabı üzerinde çalışıyorum. Yakın gelecekte yaylı çalgılar dörtlüsü veya halk müziği ile tek jazzband ve sayı henüz fazlası projelerim arasında yer alıyor.

· Ve son olarak, hâlihazırda dikkatinizi cazip veya önerebileceğiniz tek film, tek şarkı, tek sergi veya tek kitap var mı?

Film izlemek, sergilere gitmek gibi etkinliklere ne yazık ki pek zamanım olmuyor. Ama Paulo Coelho’nun kitaplarını severek okuyorum.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.