Gelişigüzel Nasıl Yazılır? Gelişigüzel TDK Doğru Yazılışı… Gelişigüzel Mi Gelişi Güzel Mi?

feateous

New member
Gelişigüzel Nasıl Yazılır? Gelişigüzel TDK Doğru Yazılışı… Gelişigüzel Mi Gelişi Güzel Mi?17.09.2022 17:43 Son Güncelleme: 17.09.2022 17:44

Gelişigüzel Nasıl Yazılır?

Gelişigüzel kelimesi eski tek Türkçe kelimedir ve üstünkörü ya bile rastgele kelimeleri ile dahi eş anlamlıdır. Gelişi ve güzel kelimelerinin birleşmesi ile oluşturulmuş olan yerde kelime hem sıfat hem dahi zarf tümleci olarak kullanılır. Kullanımı fazla olunca kelimenin nasıl yazıldığı bile sayı kişi tarafından merak edilir. Gelişigüzel her ne kadar bazen kişiler tarafından gelişi güzel olarak yazılsa bile açıkçası gelişigüzel şeklinde birleşiktir.

Gelişigüzel TDK Doğru Yazılışı

Türk Dil Kurumundaki bilgilere göre gelişi güzel kelimesi başka yazıldığında yazım yanlışına yol açmaktadır. Kelimenin açıkçası müttehit ve gelişigüzel şeklinde olmalıdır.

Gelişigüzel mi Gelişi Güzel mi?

Özellikle müttehit kelimeler olduğunda sayı kişi yazım yanlışından korkmaktadır. Eğer kelimeler ile ilgili aklınızda soru işareti olursa internetten ya bile TDK sözlükten gerçek yazılışlarına bakabilirsiniz. Gelişi güzel kelimesi gelişi ve güzel kelimeleri birleştirilerek oluşturulmuştur. Hem zarf tümleri hem dahi sıfat olarak kullanım alanına sahip olan yerde kelimenin gerçek yazılışı gelişigüzel olmaktadır.

Gelişigüzel Ne Demek?

Gelişigüzel kelimesinin sözlük anlamı üstünkörü ya bile yeniden savma, rastgele demektir. Herhangi tek özen göstermeden üstünkörü yapılan şeyler için gelişigüzel yapıldı söylemek gerçek olur.

Gelişigüzel İle İlgili Örnek Cümleler

Sen o resmi o kadar gelişigüzel yaptın ki nasıl tek sonuç ortaya eski gerçekten sayı merak ediyorum.

Çok özenmene gerek yok zaten hemen döneceğiz üzerine gelişigüzel tek şeyler giysen yeter.

Şöyle tek gelişigüzel çalıştım ama sınavda nasıl sorular menfaat hiç kestiremiyorum.

Bence gelişigüzel girişmek yerine biraz henüz önemsersen henüz muvaffakiyetli olursun.

Biraz gelişigüzel oldu ama kanımca yine dahi güzel yaptım.

Materyalist Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Materyalist Kime Denir?

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.