Eko Fresh ve Rolling G: özel mesajlı rap ikilisi

humhum

Global Mod
Global Mod
Eko Fresh ve Rolling G
Özel mesajlı rap ikilisi

İkisi de birbirinden öğrendi: Stüdyoda Rolling G (solda) ve Eko Fresh.

© Jeffrey Wunderlich

Eko Fresh, tekerlekli sandalyeye mahkum rapçi Rolling G ile katılım ve engeller hakkında bir parça kaydetti.

Eko Fresh’in (39) yeni bir rap partneri var: Rolling G. Şarkıcı Onita Boone (58) ile birlikte rap ikilisi “New Ways” şarkısını kaydetti.

Aktion Mensch ile birlikte oluşturulan şarkı, dışlama, içerme ve erişilebilirlik hakkındadır. Kendisi de tekerlekli sandalye kullanan Rolling G, kelimenin tam anlamıyla bu konuda bir şarkı söyleyebilir – örneğin, rampa sunmayan kafelere gelmemekle ilgili rap yapıyor. Veya: “Kardeşlerini ziyaret etmek istiyorum, gerçekten heyecanlısın / İkinci kat, siktir git. Merdiven çıkamıyorum”.

Görme engelliler için elektrikli tekerlekli sandalye ve trafik ışığı olan bir şarkı

Müzikal olarak da parça, elektrikli tekerlekli sandalyenin uğultusu veya körler için bir trafik ışığının tıkırtısı gibi engelli insanlar için tipik olan günlük seslerle çalıyor. Sonunda koro şöyle diyor: “Bugünden itibaren herkes anlayacak / Yeni bir çığır açmaya çalışalım”.

Pek çok insan gibi, rapçi Eko Fresh de ortak çalışmadan önce sıradan merdivenlerin veya bordürlerin birçok insanın günlük hayatında neler olduğunun farkında değildi. Eko Fresh, “Rolling G, rap mısrasıyla beni kesinlikle bağladı çünkü bazı şeylerin ne kadar garip olabileceği konusunda gözlerimi açtı,” diyor. Ancak sadece konu değil, rapçi de işbirliğiyle sanatçının daha iyi tanınmasına yardımcı olmak istiyor: “G süper uyumlu ve pozitif bir adam, benimle dalga geçmeyi de seviyor. Bunu beğendim. Eminim sevecektir.” çok insan dokunsun.”

Rolling G: “Ben engelli değilim, engelli oluyorum”

Rolling G için Alman rapinin en tanınmış isimlerinden biriyle yapılan iş birliğiyle “bir rüya gerçek oldu”. Asla unutamayacağı birçok değerli ipucu almış olacaktı. Gelecekte çocukların ve gençlerin kreşlere ve okullara dahil edilmenin farkında olacaklarını umuyor. “Engelli ve engelsiz insanların olduğu onlar için apaçık ortada olmalı.” Aslında, Almanya’da her sekiz kişiden biri engelli ve erişilebilirlik sorunuyla mücadele ediyor. Rolling G özetle şöyle dedi: “Ben engelli değilim, engelli oluyorum. Engelleri ortadan kaldıralım.”

Kapsayıcı rap şarkısının nedeni, 5 Mayıs’ta Avrupa Engelliler İçin Fırsat Eşitliği Protesto Günü. Eko Fresh, rap sanatının kesinlikle ikilinin projesine uygun olduğunu düşünüyor: “Rap hakkında çekinceleri olan insanlar, müziğimizin ne kadar bağlantılı olduğunu unutuyorlar. Rap’in orijinal anlamı bile bu.” Fresh’in de kabul ettiği gibi, futbol daha da bağlantılı.

SpotOnNews

#Konular