Berlin: Başbakan Wegner: Netrebko’nun görünümü “çok kritik”

humhum

Global Mod
Global Mod
Berlin
Başbakan Wegner: Netrebko’nun görünümü “çok kritik”

Rus soprano Anna Netrebko, Rusya’nın saldırganlık savaşına ilişkin tutumu nedeniyle eleştiriliyor. Fotoğraf

© Luca Bruno/AP

Rus şarkıcı Anna Netrebko’nun sesi bu Cuma günü Berlin Devlet Operası Unter den Linden’de dinlenebilecek. Belediye başkanı bunu çok kritik buluyor. Kültür senatörü boykot ilan eder.

Berlin’in Belediye Başkanı Kai Wegner, kendi deyimiyle, Avusturyalı-Rus şarkıcı Anna Netrebko’nun Unter den Linden Devlet Operası’nda sahne alması planını “çok eleştiriyor”. CDU’lu siyasetçi, Ukrayna halkının Rusya’nın saldırganlık savaşına karşı “özgürlük için verdiği fedakar mücadeleye” değindi.

“Ukrayna bu savaşta sadece kendi özgürlüğünü ve demokrasisini değil, aynı zamanda bizimkini de savunuyor. Bu nedenle, Anna Netrebko gibi uluslararası alanda başarılı bir şarkıcının, Rusya’nın saldırganlık savaşından ve Putin’den henüz açık ve net bir şekilde uzaklaşmamış olmasından üzüntü duyuyorum.” Wegner Alman basın ajansı.

“Şehrimizdeki bu görünümü çok eleştirel buluyorum”

Wegner şöyle devam etti: “Fakat sanat ve kültür özgürlüğü ülkemizde değerli bir varlıktır.” “Bu aynı zamanda Berlin’deki tüm kurumlar ve onların sanatsal programlarıyla ilgili kararları için de geçerli.” Bu, ifade, basın ve sanat özgürlüğünün uzun süredir ayaklar altına alındığı Rusya’dan çok farklı. “Yine de kişisel fikrimi gizlemek istemiyorum: Şehrimizdeki bu görünümü çok eleştirel buluyorum.”

51 yaşındaki Netrebko, bu Cuma Unter den Linden Devlet Operası’nda Giuseppe Verdi’nin “Macbeth” adlı eserinde Lady Macbeth rolünü canlandıracak. Bu ay başka performanslar da planlanıyor. Bilim ve kültür de dahil olmak üzere buna karşı protestolar var. Netrebko’nun gösterileri iptal edilmediği takdirde Cuma günü Devlet Operası önünde gösteri yapılacağı duyuruldu.

Wegner, “Bütün dayanışmam ve tüm şehrin dayanışması Ukrayna’ya ve onun cesur vatandaşlarına gidiyor” dedi. “Bu nedenle Perşembe günü Kiev belediye başkanı Vitali Klitschko’yu ağırlamak ve Ukrayna’nın başkenti Kiev ile ikiz şehir ortaklığını sonuçlandırmak benim için büyük bir onur.”

Boykotlu Kültür Senatörü

Berlin Kültür Senatörü Joe Chialo, Netrebko’nun gösterilerini boykot etmek istiyor. CDU’lu siyasetçi, “Hiçbir gösteriye katılmamaya karar verdim” dedi. Chialo, Cuma günü Ukrayna Büyükelçisi Oleksii Makeiev ile birlikte “Rus Savaş Suçları” fotoğraf sergisini inceleyecek.

Chialo, “Anna Netrebko, şüphesiz, opera sahnesinde yeteneğine hayranlık duyulan olağanüstü bir soprano” dedi. “Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşıyla bağlantılı olarak Rusya rejiminden açık ve net bir şekilde uzaklaşmamış olması üzüntü vericidir.” Chialo aynı zamanda şunları söyledi: “Sanat ücretsizdir ve kurumlarımız programlarının tasarımında kendi kararlarını verme hakkına sahiptir.

Devlet Operası açısından savaşın başlamasından önceki ve sonraki dönemleri birbirinden ayırmak önemlidir. Netrebko, Ukrayna’da savaşın başlangıcından bu yana hem açıklamalarıyla hem de eylemleriyle net bir duruş sergiledi ve mesafeli davrandı, bunun kabul edilmesi gerekiyor. “Sanatçının net bir şekilde konumlandırılması olmadan Staatsoper Unter den Linden için daha fazla işbirliği sürdürülebilirdi ve sürdürülemezdi.”

dpa

#Konular