Babaanne Nasıl Yazılır? Babaanne TDK Doğru Yazılışı… Babaanne Mi Baba Anne Mi?

feateous

New member
Babaanne Nasıl Yazılır? Babaanne TDK Doğru Yazılışı… Babaanne Mi Baba Anne Mi?13.09.2022 10:26 Son Güncelleme: 13.09.2022 10:27

Babaanne Nasıl Yazılır?

Babaanne kelimesi sıklıkla yanlış yazılan Türkçe kelimeler arasındadır. İmla hataları ile dilimizde sıkça karşılaşmak mümkündür. Özellikle imla hataları iki kelimeden oluşan müttehit kelimelerde yapılır. Eğer bilmediğiniz ve yazımı hakkında kafanızın karıştığı tek sözcük olursa bu internetten göre doğrusunu bulabilirsiniz. Baba ana kelimesi her ne kadar yanlış tek şekilde başka yazılsa bile doğrusunun komşu olması gerektiği bilinir. Baba ana kelimesinin gerçek yazımı nene şeklindedir.

Babaanne TDK Doğru Yazılışı…

Türk Dil Kurumuna girerek kelimelerin yazımlarına aramak mümkündür. Dilimiz kelime açısından sayı zengin olduğu için her kelimenin nasıl yazıldığı tanımak mümkün olmayabilir. Böyle tek merkezde ya internetten ya bile TDK’takt yardım alabilirsiniz. TDK’ye göre koruyucu ana kelimesinin gerçek yazılmış hali nene şeklindedir.

Babaanne mi Baba Anne mi?

Kelime bazen kişiler tarafından koruyucu ana şeklinde yazılır ve yerde yanlıştır. Eğer babaanneyi koruyucu ana olarak yazarsanız yazım yanlışı yapmış olursunuz. Doğrusu babaannedir.

Babaanne İle İlgili Örnek Cümleler

Babaannemlere gitmeyeli sayı uzun zaman oldu tek sıra oraya mutlaka gitmeliyiz.

Babaannemi sayı özledim ona mutlaka bunu söyleyin.

Sen gece babaannenlerde olacağız istersen sen dahi gel seni sayı özlemişler.

Ben babaanneme hep söylüyorum zaten keşke bizim yanımızda kalsan niteleyerek ama istemiyor.

Babaanneni gördüm sana sayı selam söyledi.

Babaanne Ne Demek?

Babaanne, babanın annesine söylenir. Kişiler babalarının annelerine nene derler. Akrabalık isimlerinden akraba olan nene aslında adı üstünde tek kelimedir. Baba ve annenin birleşmesi ile oluşmuştur ve babanın annesine söylenmektedir. Her ne kadar kimileyin yazımı konusunda kafa karışıklığı yaratsa bile kelimenin müttehit yazıldığı bile bilinir.

‘İyiki’ nasıl yazılır, müttehit mi başka mı? TDK ‘iyi ki’ yazılışı

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.