“Aslan İni”: Kurucu ikili “sadece reklamı mı istedi”?

humhum

Global Mod
Global Mod
Aslan Mağarası’nın 13. sezonunun son bölümünde yatırımcı Carsten Maschmeyer, kurucu bir ikiliden şüphelenmeye başlar.

“Die Höhle der Löwen” sezon finalindeki ilk girişim (20:15, VOX ve RTL+), Pazartesi akşamı minikleri hedefliyor. Meltem Aktürk, yatırım bankacısı olarak işinden ayrıldı ve bebek uykusunda devrim yaratmayı umduğu bir yatak olan Sproutling’i kurdu. Kurucu, aslanlara “Bebeklerin uykularında ölmeye devam etmesi korkutucu” diye açıklıyor. Geleneksel şilteler bir köpük çekirdekten oluşur ve hava geçirgen değildir.

“Sproutling” yatak nefes alabilir ve hava geçirgendir, çocuklar yüz üstü döndüklerinde bile güvenlik sağlar. Şilte, boşluklar oluşturmak için sıkıştırılan polimer ipliklerden oluşur. “Sproutling” iki boyutta mevcut, küçük olanın 253 avroya mal olduğu söyleniyor. Meltem, ebelerle birlikte araştırarak ve geliştirerek bir yıl geçirdi. Kurucunun markasını büyütmek için 100.000 Euro’ya ihtiyacı var ve yüzde 12,5 teklif ediyor. Son birkaç ayda 23 yatak sattı ve 9.600 Euro ciro elde etti.

Aslanların dokunmasına izin verilir. Herkes bunun iyi hissettirdiğini düşünür ama Carsten Maschmeyer (64) hemen havlu atar. “Saha harikaydı.” Yatırım yapmak istemiyor ama başka bir teklifle cezbediyor. “Bir şekilde yürümezse, benimle bir işin var.” Dagmar Wöhrl (69) şilteyi büyüleyici buluyor ama: “Bu benim alanım değil.” Janna Ensthaler (39) aynı fikirde. “Sana yeterince yardım edemediğimi hissediyorum, bu yüzden yokum.”

Sorulduğunda, aslanlar nefes alabilen malzemenin zaten diğer şiltelerde kullanıldığını öğrendi – Nils Glagau (47) için kesinlikle hayır. “Bir büyüğü gelirse, o yapabilir, bu yüzden ne yazık ki yokum.” Geriye şirket değerlemesinden hiç hoşlanmayan mağaza kralı Ralf Dümmel (56) kalıyor. Sproutling yatağı için miydi? Hayır. Aniden Dümmel durumu tersine çevirir: “Acı eşiğiniz nerede?” kurucudan bilmek istiyor.

Meltem bir telefon etmek zorunda kalır ve sonunda Dümmel’e yüzde 30 teklif eder. Ama Dümmel kendi ağrı eşiğini önceden yazmış, yüzde 25 istiyor ve buna bağlı kalıyor. Şirket hisselerinin yüzde 25’i için 100.000 Euro. Olağandışı anlaşma torbalandı.

Kurucu ikili hakkında Maschmeyer: “Sadece reklam istiyorlardı”

Annika Krause ve Thorben Stieler, günlük hayatın çılgınlığından kaçmak istediler. “Çok çalıştık, neredeyse hiç dışarıda değildik, doğayla bağımızı biraz kaybettik.” Sonra yabani otlarla uğraştılar. Genç çift, kendi kullanımları için tentürler yaptı, mutfakta deneyler yaptı. 2018 yılında işlerinden ayrılarak Kruut’u kurdular. Thorben’in babası usta bir bahçıvan ve onun aracılığıyla üç bileşenden oluşan bitkisel iksir Oxymel ile karşılaştılar: ham çiçek balı, doğal olarak bulutlu elma sirkesi ve yeşil yabani otlar.

“Kruut” zaten başarılı, şu anda Sakin, Güç ve Sağlık çeşitleri var. Geçen yıl, ikili 1,5 milyon avroyu aştı. Harika bir başlangıç yapabilmek için kurucuların 400.000 Euro’ya ihtiyacı var ve bunun için yüzde ondan vazgeçiyorlar. Aslanların denemesine izin verilir, bir çorba kaşığı suda eritilir. Aslanlar bundan hoşlanır. İlk çıkan Ensthaler olur. “Ürünler beni heyecanlandırıyor, ancak anlaşma benim için yeterince çekici değil, bu yüzden yokum.” Glagau, Dümmel’e, Dümmel, Wöhrl’e fısıldıyor. Maschmeyer değil. “O rakamlara inanmıyorum, derecelendirmeyi kabul etmiyorum, bu yüzden yokum.”

Dümmel, Glagau’yu ele geçirirken Wöhrl saldırır. “Sana, ürüne, arkasındaki fikre inanıyorum. Sana yüzde 20 karşılığında 400.000 teklif ediyorum.” Glagau onlarla birlikte gider. “Siz harikasınız, markanın şık olduğunu düşünüyorum. Ralf ile bir anlaşma yapmak için uzun zamandır bekliyordum.” Şimdi zamanı. Glagau ve Dümmel birlikte yüzde 24’e 400.000 teklif ediyor.

Kurucu çift danışır. Bu arada Dümmel, Glagau’ya bunu yüzde 20’ye yapacağını fısıldar. Mağaza kralının gerçekten “Kruut” u rafa koymak istediği açık. Annika ve Thorben geri döner. Sağlam durmak ve yüzde 10’larından geri adım atmamak istiyorlar. Dümmel, “Kahretsin. Pazarlık yapmak isterdik ama teklifsiz geri dönmek mümkün değil. Yani ne yazık ki hayır” diyor. Glagau takip ediyor.

Wöhrl hala savaşıyor. “Bence çok yazık, çünkü bir noktada tecrübe gerekiyor. Size tecrübe yaşatmak isterdim ama yüzde 15’in altına veremem. Kurucu çift tekrar istişare etti ve red ile döndüler.” İçgüdülerimiz için yüzde 10’dan fazlasını veremeyiz. Bu yüzden ne yazık ki iptal etmek zorundayız.” “Kruut” için anlaşma yok. Aslanlar zararda. Maschmeyer durumu araştırıyor. “Pazarlık yapmazsanız, reklam istersiniz. İki seçenek var: Pişmanlar ya da sadece reklamı istediler.”

Glagau ve Dümmel zebrayı avlar

Ramtin Randjbar-Moshtaghin, Hannover’den geliyor, bir doğu uzmanı, dört dil konuşuyor ve aslanlar için “canlandırıcı” bir şey getirdi: “Zebra Ice”. Dondurma sadece meyve püresi veya suyundan oluşur, bu nedenle laktoz ve glüten içermez, vegandır ve soğutulması gerekmez. Soğutma olmadan taşınabilir ve saklanabilir. Dondurma severlerin evde soğuk tadını çıkarması için 12 saat buzdolabına koyması gerekiyor. Şu anda iki çeşidi vardır: mango-tutku meyvesi ve guava-çilek. Uluslararasılaşmayı teşvik etmek için, kurucunun 100.000 Euro’ya ihtiyacı var ve şirket hisselerinin yüzde onunu teklif ediyor.

Aslanların coşkuyla denemesine ve yalamasına izin verilir. Dondurmanın tadı güzel. Fiyat da: “zebra dondurması” için 99 sent. Ama sonra Maschmeyer bir at ayağı keşfeder: “Ambalaj saf plastikten yapılmıştır.” Ensthaler için bir hayır: “Katı ürün, ancak ambalajına dokunmalısınız, sürdürülebilirlik bizim için önemli bir konu, bu yüzden yokum.” Kurucunun piyasada halihazırda başka ürünleri olduğu ortaya çıkınca, Judith Williams (51) dışarı çıkıyor. “Markayı henüz alamıyorum, bu yüzden yokum.” Ayrıca Maschmeyer. “Odağım yok, bu yüzden yokum.”

Glagau yatırım yapmak istiyor. “Dondurmanın lezzetli olduğunu düşünüyorum, yüzde 20’ye 100 bin teklif edin. Dümmel kesinlikle yatırım yapmak istiyor. “Yanıyorum. Dondurmanın lezzetli olduğunu düşünüyorum, ikisini de yedim. 100.000’i yüzde 20’ye de teklif ediyor. Kurucu aramak istiyor, Dümmel titriyor. Zebrayı hangi aslan alıyor? İhaleyi Dümmel alıyor.

“Hiddencontact”ta tüm aslanlar frene basar

“Hiddencontact” ile Marius Wald ve Jari Klose, sürücülerin ön camın arkasına yapıştırabilecekleri bir QR temas noktası geliştirdi. Kayıttan sonra, QR kodu mesajlar için bir giriş maskesini gizler. Kendi arabanız bir kazaya karıştığında ve sürücünün kendisi orada olmadığında yardımcı olur. “Hiddencontact” kullanıcısı daha sonra mesajı bir haberci aracılığıyla alır.

İki kurucu, kendilerini hizmet sağlayıcı olarak kabul ettirmek ve kullanıcı çevresini genişletmek istiyor. 100.000 avroya ihtiyaçları var ve şirket hisselerinin yüzde 20’sini teklif ediyorlar. Fikir üzerinde 16 aydır çalışıyorlar ve fikir daha birkaç hafta önce piyasaya sürüldü. “Hiddencontact” 5,99 ila 8,99 Euro arasında olmalıdır.

Glagau önce frene basıyor: “Akıllıca ve basit bir çözüm, ama dağıtım sorununu çözmüyorsunuz, benim için o kadar olgun değil, o yüzden yokum.” Woehrl takip eder. “Bu bir milyon için bile yeterli değil, bu neredeyse imkansız, bu yüzden benim için yatırım yok, ben yokum.” Tillman Schulz da benzer bir görüşe sahip. “Bunun için inanılmaz bir farkındalık düzeyine sahip olmanız gerekir, bir milyona bile mal olmaz, bu yüzden yokum.” Dümmel de çıkıyor. Maschmeyer’de kalır. “Yalnızca büyük yaparsanız çalışır. Şimdiye kadar hiçbir şeyiniz yok. Yalnızca ön camda sis var, ben de yokum.” “Hiddencontact” için anlaşma yok.

Kurucular “eğitim izninde” yanlarında iki aslan götürüyor

Kurucuları Lara Körber ve Anian Schmitt, “Almanya’da 27 milyon çalışanın beş ek tatil günü hakkı var. Ve bunu kimse bilmiyor” diyor. Almanya’da eğitim izni hakkı vardır. Yetki, eğitim izni olarak onaylanan ileri eğitim için beş ila on gün içerir. “Bildungsurlauber.de” ile kurucular, şu anda 14.000 olan çeşitli kurslar sunan bir platform oluşturdular.

Kullanıcılar başvuru formlarını web sitesinden indirebilir ve doldurduktan sonra işverenlerine gönderebilirler. Daha da fazla seçenek sunabilmek için ikilinin 150.000 Euro’ya ihtiyacı var ve yüzde on teklif ediyor. İkisi şu anda ayda 8.000 avroyu aşıyor. Kurs sağlayıcılardan komisyon alıyorlar. Maschmeyer için acil bir konu: “Şirket değerlemeniz, mini cümlelerinizle cesur.” Yine de Ensthaler’a fısıldar. Aptal çıkar. “Bu benim için bir iş modeli değil, ben yokum.”

Glagau girmek istiyor. “Vizyonunuzu anlıyorum, bence iyi bir çarpan olabiliriz.” 150.000 için yüzde 20 istiyor. Wöhrl de aynı şeyi yapıyor. “Doğru zamanda doğru konu, orada olmak isterim, size 150.000 teklif ediyorum ve yüzde 15 istiyorum.” Maschmeyer ve Ensthaler teklif veriyor. Maschmeyer, “Birçok şirket patronu bunun için bizden nefret edecek,” diye söze başlıyor. “Ama berbat şirketler bizden nefret edecek, iyiler bizi sevecek, heyecan yaratırdık ama biz yüzde 20 istiyoruz.”

Kurucular istişare eder. Aslan ikilisiyle anlaşmak isterler ama sadece yüzde 15’ten vazgeçmek isterler. Maschmeyer yüzde 18’e gidiyor, anlaşma “Bildungsurlauber.de” anlamına geliyor.

Bu kadar. Sezonun son fırsatı. Şimdi aslanlar eğitim iznine çıkıyor…

SpotOnNews

#Konular