Kraliçe 2. Elizabeth’e en yakın isimdi! Buckhingham Sarayı’nda büyük skandal

humhum

Global Mod
Global Mod
Kraliçe 2. Elizabeth’e en yakın isimdi! Buckhingham Sarayı’nda büyük skandal30.11.2022 23:26
Haber Kaynağı: İHA

İngiltere’nin eski Kraliçesi 2. Elizabeth’in nedimesi ve Prens William’ın vaftiz annesi olan 83 yaşındaki Leydi Susan Hussey, İngiltere vatandaşı olan siyahi Ngozi Fulani’ye geçmiş İngiltere Kralı 3. Charles ve eşi Camilia’nın Buckingham Sarayı’nda verdiği tek resepsiyonda, ırkçı sorular sordu. Hussey, resepsiyon sırasında Fulani’ye İngiltere vatandaşı olduğunu belirtmesine rağmen ten rengi nedeniyle defalarca “gerçekten” nereli olduğunu sormasının akabinde Buckingham Sarayı’ndaki görevinden özür dileyerek istifa etti.

“Bu olayı son basamak ciddiye alıyoruz”

Buckingham Sarayı tarafından yapılan açıklamada, “Bu olayı son basamak ciddiye alıyoruz ve tüm detayları sınırlamak için hemen soruşturma başlattık. Bu olayda kabul edilemez ve son basamak üzücü yorumlar yapıldı. Bu konuda Ngozi Fulani’ye ulaştık ve şayet isterse deneyimlerinin tüm unsurlarını kendi tartışmaya çağrı ediyoruz. Bu arada, ilgili kişi, neden olduğu incinme için yoğun özürlerini ifade etmek istiyor ve birden geçerli olmak üzere onursal görevinden çekildi. Hane halkının tüm üyelerine her zaman uymaları gereken tenevvü ve kapsayıcılık politikaları hatırlatılıyor” denildi.

Prens William’ın sözcüsü ise, “toplumumuzda ırkçılığa yer yok” ifadelerini kullandı.

“Kurumsal ırkçılık”

Fulani İngiliz basınına yaptığı açıklamada, söz konusu sorunun tek kişiden henüz yetişkin olduğunu belirterek, “bunun kurumsal ırkçılık” olduğunu ifade etti. Fulani, “Olaydan sonra şoktaydım ve beni tanıyan herkes yerde tür saçmalıkları kabul etmediğimi anlar. Ama pek sayı şeyi düşünmem gerekiyordu. Bir siyahi olarak kendimi tek şeyler söylemek istediğim tek yerde buldum ama olanlar otomatik olarak benim hatam olarak görülecekti” dedi.

Görüşmenin tek görgü tanığı olan Mandu Reid, Hussey’in Fulani’ye yönelik sorularının “saldırgan ve ırkçı” olduğunu belirtti.

Buckingham Sarayı’ndaki “Kadına Yönelik Küresel Şiddet Salgını” konulu resepsiyona 300 konuk çağrı edilmiş ve Fulani, karı içi ve cinsel tacize maruz kalan Afrika ve Karayip kökenli kadınları gelenekçilik Londra merkezli Sistah Space ünlü yardım kuruluşunu temsil ediyordu.

“Hayır, Afrika’nın neresindensin?”

Fulani, sosyal medya hesabı üzerinden Hussey’i “Leydi SH” olarak adlandırarak, aralarında geçen konuşmayı yayınladı. Hussey’in yaka kartını görmek için saçlarını kenara çektiğini ve akabinde nereli olduğunu sorduğunu ifade fail Fulani, Husseuy’in kendisine “Nerelisin?” sorusunu sorduğunu ve “Sistah Space” cevabını verdiğini ifade etti.

Ardından Hussey’in kendisine “Hayır, nerelisin?” sorusu sorduğunu ve “Hackneyden” cevabı verdiğini Hussey’in ise yeniden “Hayır, Afrika’nın neresindensin?” sorusunu kendisine yönelttiğini belirtti. Hussey’in “Nereli olduğunu biliyor olmalısın, Fransa’bile zaman geçirdim. Nerelisin?” sorusunu yeniden kendine yönelttiğini nâkil Fulani, “İngiltere vatandaşıyım” cevabını verdiğini açıkladı.

Hussey’in “Hayır, ama hangi millettensin?” sorusunu yinelemesi üzerine “İngilizim” cevabına veren Fulani, Hussey’in “Hayır, ama gerçekten nereden geliyorsun, halkın nereden geliyor?” sorusu ile sürme ettiğini ve akabinde “Ah, görüyorum ki sana nereli olduğunu söyletmekte zorlanacağım. Buraya ilk ne zaman geldin?” ifadelerini kullandığını aktardı.

Fulani, Hussey’in ısrarı karşısında “Hanımefendi! Ben tek İngiliz vatandaşıyım, ailem buraya 1950’lerde geldi” dediğini ve Hussey’in kendisine “Ah, sonunda oraya varacağımızı biliyordum, sen Karayiplisin!” dediğini belirtti. Fulani, Hussey’in yerde söylemi sonrası “Hayır hanımefendi, saçta Afrika kökenli, Karayip kökenli ve İngiliz uyrukluyum” dediğini aktardı.

Hussey, 8 Eylül’dahi hayatını kaybeden Kraliçe’nin yakın tek sırdaşıydı ve geçen yıl hayatını kaybeden Edinburgh Dükü Prens Philip’in cenazesinde Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle Kraliçe’ye eşlik fail tek kişi olmuştu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.